Wielki powrót płyty winylowej?

Rynek Top News maj 6, 2016 at 4:00 pm

zz winylPopularność muzyki odtwarzanej z płyt winylowych rośnie. Chcą to wykorzystać Czesi i Kanadyjczycy, wspólnie otwierając ich produkcję na dużą skalę.

Czeska firma GZ Media, chce stać się wytwórnią nr 1 na świecie jeśli chodzi o płyty winylowe, których kolekcjonowanie znów staje się modne. W związku z tym w sierpniu zamierza uruchomić w Kanadzie ich produkcję, aby znaleźć się bliżej coraz szybciej rosnącego amerykańskiego runku. Nikt nie spodziewał się, że produkcja płyt winylowych powróci z taką siłą.

GZ Media, to byłe Gramofonove Zavody Lodenice, tłoczące płyty winylowe od 1951 roku. Już teraz popyt na nie jest tak wielki, że zakład działa bez przerwy, nawet w okresie świąt.

Rosnąca popularność płyt CD spowodowała, że w połowie lat 90. ubiegłego wieku spółka tłoczyła 300 tys. płyt rocznie, najmniej w historii. Wydawało się wówczas, że dni płyty winylowej dobiegły końca. Tak się jednak nie stało, a w 2010 roku na rynku pojawiło się ożywienie. W 2015 roku GZ Media wytłoczyła 18 mln płyt, a w obecnym chce ich wytłoczyć 25 mln. To dużo, bo szacuje się, że w 2015 roku wyprodukowano na świecie  “zaledwie” 90-100 mln płyt winylowych.

Zakład w Kanadzie, który GZ Media stworzy w ramach joint venture z kanadyjską tłocznią Precision Record Pressing, będzie kosztował 10 mln dol. Ruszy w sierpniu i będzie produkował 5-6 mln płyt rocznie w trzy lata po rozpoczęciu działalności.

Celem kanadyjsko-czeskiej spółki jest stanie się numerem 1 lub 2 na amerykańskim rynku w ciągu kilku lat.

Według  Recording Industry Association of America, w ubiegłym roku sprzedaż winylowych albumów wzrosła w USA o 32,2% i sięgnęła łącznie 416,2 mln USD, czyli najwięcej od 1988 roku. Amerykanie kupili w 2015 roku 17 mln winylowych płyt.