Czytanie globalne po polsku w Kanadzie

Polacy w Kanadzie Top News maj 7, 2016 at 4:00 pm

zz baby2 zz baby3 zz baby4 Pani Małgorzata Pachol co roku uczestniczy w  kursach i szkoleniach dla nauczycieli polonijnych organizowanych przez ZNP w Kanadzie a prowadzonych przez wybitnych profesorów z KUL. Na jednym z takich zajęć omawiana była metoda czytania globalnego (metoda Glenna Domana), która zainteresowała ją na tyle, że postanowiła poszerzyć swoją wiedzę, poznać metodykę nauczania i rozpocząć zajęcia z czytania globalnego po polsku z dziećmi z rodzin polskich. 

Pani Małgorzata sprowadziła pomoce do czytania globalnego z Polski i nawiązała kontakt z autorką książki “Czytanie globalne po polsku” p. Marią Trojanowicz- Kasprzak. Jako filolog i pedagog przedszkolny z wieloletnim stażem od 20 lat zajmuje się ona nauką czytania małych dzieci metodą globalną (metoda Domana). W 1998 r. otrzymała od Janet Doman z The Institutes for The Achievement of Human Potential w Filadelfii (córka Glenna Domana i kontynuatorka jego dokonań) paszport do przetransponowania metody na grunt polski. Maria Trojanowicz-Kasprzak jest także autorką bloga o czytaniu globalnym, który cieszy się ogromną popularnością wśród rodziców, w którym umieściła  także filmiki z moich zajęć i osiągnięcia naszych polonijnych dzieci.

Z kolei p. Małgorzata Pachol zabawę w czytanie globalne rozpoczęła na początku roku i nie spodziewała się, że juz po 3 miesiącach (a zajęcia są tylko w soboty) będą takie rezultaty: np. dzieci pięknie wymawiają polskie słowa, odczytują je pod obrazkami, potrafią także odczytać wyrazy bez obrazków, ułożyć je w krótkie zdania, dopasować je do czynności w odpowiedniej formie językowej. Stworzone zostały indywidualne zeszyty-książeczki do czytania globalnego. Na zajęciach dzieci śpiewają po polsku, tańczą, poznają wierszyki i rysują, kleją i świetnie się bawią, nabierając przy tym wszechstronnych umiejętności związanych z językiem polskim i czytaniem.

zz babyh clubCzym jest czytanie globalne według  Marii Trojanowicz- Kasprzak:

Czytanie globalne to proces, który bezwiednie realizujemy od wczesnego dzieciństwa. Nasze maluchy także. „Odczytują” nazwy na reklamach, pudełku z jogurtem, tytuł na ulubionej książeczce. I wcale nie przeszkadza im w tym nieznajomość liter. Zapamiętują po prostu cały wyraz. Postrzegają bowiem obraz graficzny wyrazu jako całość, tak jakby patrzyły na budowlę z klocków lego bez uświadamiania sobie – póki co – że składa się ona z poszczególnych klocków. My, dorośli, także odczytujemy w ten sposób znaczenie piktogramów, czyli obrazków symbolizujących różne treści.

Są dwa rodzaje rodzaje czytania: czytanie globalne (całowyrazowe) i to, którego uczymy się w szkole, analityczno-syntetyczne, dla ułatwienia będę je nazywać „normalnym” albo „zwyczajnym”.

Dwudziestoletnie zgłębianie tematu pozwoliło mi osiągnąć pewność, że czytanie globalne to wspaniała zabawa, która ma same zalety. Prowadzona w atmosferze luzu i radości (a jest to warunek podstawowy) daje dzieciom i rodzicom mnóstwo satysfakcji. Rozwija i pogłębia ważne procesy umysłowe – pamięć, spostrzegawczość, umiejętność analizy wzrokowej, uwagę. Nie bez znaczenia jest fakt, że codzienne sesje, choć zaledwie kilkuminutowe, są jeszcze jedną okazją do wspólnej z dzieckiem zabawy i bliskości.

Czytanie globalne wspaniale rozwija prawą półkulę mózgu, która wykorzystywana jest w niedostatecznym stopniu, a odpowiada za tak ważne procesy jak intuicyjny, nieschematyczny sposób rozumowania, a także pamięć wzrokową. Stymulując jej aktywność, sprawiamy, że dziecko lepiej zapamiętuje, szybciej czyta, potrafi znakomicie liczyć w pamięci, rozwija w sobie słuch muzyczny.”

Po tak wspaniałej rekomendacji tej metody czytania globalnego i swoich - choć krótkich  jeszcze ale wspaniałych doświadczeniach z pracy z polonijnymi dziećmi – mgr Małgorzata Pachol poleca wszystkim tę metodę i zachęca do wspaniałej zabawy w naukę języka polskiego w Kanadzie.

Pani Małgorzata jest nauczycielem-opiekunem w Mini Baby Club w Mississaudze (kontakt: [email protected]). Dla lepszej orientacji poleca profil na FB – Mini Baby Club oraz poniższe filmiki: