Kanada na lodzie bez litości dla sąsiada

Kanada Top News maj 7, 2016 at 12:45 pm

zz hokejKanadyjscy hokeiści na lodzie rozpoczęli mistrzostwa świata elity od pokonania 5:1 rywali z USA. To ich pierwszy krok w obronie tytułu.

Tylko po kilkunastu minutach meczu rozgrywanego w Sankt Petersburgu Amerykanie mogli mieć nadzieję, że to oni będą górą. W tercjach drugiej i trzeciej Kanada wybiła im to z głów.

Reprezentanci Kanady potrafili zdobyć bramkę nawet w osłabieniu, a w obronie byli prawie bezbłędni.

W 2010 roku obydwie ekipy zmierzyły się w finale olimpijskim w Vancouver. Po dogrywce i golu Sidneya Crosby’ego, gospodarze imprezy wygrali 3:2. Ten wielki triumf oglądały ponad 22 miliony Kanadyjczyków, czyli około 2/3 ludności.

W roku 2014 Kanadyjczycy ograli sąsiadów z południa 1:0 w półfinale igrzysk w Soczi. W finale 3:0 rozprawili się potem ze Szwedami.

Mistrzowie olimpijscy bronią także tytułu mistrzów świata. Przed rokiem w Czechach złoto zdobyli po zwycięstwie 6:1 nad Rosją. USA miały wtedy brąz.

W imprezie rozgrywanej obecnie w Rosji obydwie drużyny z Ameryki Płn. trafiły do grupy B. O medale w Moskwie i Sankt Petersburgu rywalizuje 16 drużyn. Finał zaplanowano na 22 maja. Z powodu trwającej walki o Puchar Stanleya w NHL (w której kompletnie zabrakło w tym roku drużyn z… Kanady), udziału w MŚ tradycyjnie nie weźmie wielu czołowych hokeistów. Co więcej – nie brakuje takich, którzy mogliby już zagrać, ale z powodu zaplanowanego na wrzesień Pucharu Świata wolą odpoczywać.

Kolejne mecze Kanady, odbędą się w niedzielę (z Węgrami) i w poniedziałek (z Bułgarią).