Prezydent Duda w Kanadzie (dzień I)

Kanada Series Top News maj 9, 2016 at 12:58 pm

zz dudaPrezydent Andrzej Duda przybył do Toronto. Podczas czterodniowej wizyty spotka się z premierem Justinem Trudeau i gubernatorem generalnym Kanady Davidem Lloydem Johnstonem. Odwiedza też miejsca ważne dla Polonii. 

Prezydentowi towarzyszy małżonka Agata Kornhauser-Duda. Wizyta odbywa się m.in. w związku z lipcowym szczytem NATO w Warszawie.

 - Wzmocnienie wschodniej flanki NATO, polityka klimatyczna, relacje gospodarcze, Ukraina – tak tematy rozmów prezydenta w Kanadzie zapowiadał minister Krzysztof Szczerski. - Kanada jest bardzo ważnym, drugim transatlantyckim partnerem sojuszniczym w ramach NATO. Ważne, by Kanada aktywnie uczestniczyła w decyzjach szczytu warszawskiego, także w sensie praktycznym, czyli obecności wojsk kanadyjskich, kanadyjskiego sprzętu bojowego na wschodniej flance – powiedział.

Tematem spotkań będzie także m.in. porozumienie o wolnym handlu UE-Kanada. – Pamiętajmy, że dwie polskie firmy są dużymi inwestorami w Kanadzie - zaznaczył Szczerski. Zapowiedział, że podczas wizyty odbędzie się rozmowa z przedstawicielami KGHM i Orlenu. - Najważniejsze, by inwestycje były ekonomicznie opłacalne. Prezydent będzie rozmawiał na temat wyników ekonomicznych i warunków ekonomicznych funkcjonowania na kanadyjskim rynku, korzyści związanych z inwestycjami - powiedział prezydencki minister.

Szczerski poinformował też, że Andrzej Duda odwiedzi jedną z baz wojskowych armii kanadyjskiej. – Odwiedzi żołnierzy, którzy stacjonowali w Polsce w ramach rotacyjnej obecności, by zachęcić ich do powrotu do Polski, by w ramach rozbudowanej obecności NATO w tej części Europy obecne były także wojska kanadyjskie – dodał. Obecnie kanadyjscy żołnierze ćwiczą w Polsce w ramach operacji Reassurance rozpoczętej po rosyjskiej agresji na Ukrainie i mającej zapewnić bezpieczeństwo krajom regionu.

W Toronto prezydent rozpoczął wizytę od złożenia wieńca pod Pomnikiem Katyńskim. 

Prezydent złożył wieniec w asyście harcerzy, a po chwili ciszy – oddał hołd sztandarom. Prezydent złożył także wiązankę pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Para Prezydencka była witana przez przedstawicieli kanadyjskiej Polonii.

zz duda9 toronto zz duda8 toronto zz duda7 toronto zz duda6 toronto zz duda5 toronto zz duda4 toronto zz duda3 toronto

zz duda11zz duda 22 zz duda 29 zz duda21 zz duda23 zz duda24 zz duda25 zz duda27 zz duda28zz duda36zz duda70FILM Z WIZYTY POD POMINKIEM KATYNSKIM – TUTAJ.

Następnie para prezydencka odwiedziła Polski Cmentarz Wojskowy w Niagara-on-the-Lake, gdzie odbyła się ceremonia przekazania flagi opiekunom polskiego cmentarza.

Prezydent jest pierwszym polskim politykiem, który odwiedził cmentarz polskich ochotników armii Hallera. Na granicy kanadyjsko-amerykańskiej stworzyli oni Obóz im. Tadeusza Kościuszki - obóz przygotowawczy przed wyjazdem do Europy na front pierwszej wojny światowej. Minister Szczerski miejsce to określił “historycznym sanktuarium polskości w Kanadzie”.

– Ten cmentarz to także świadectwo dobrych relacji polsko-kanadyjskich – powiedział Andrzej Duda. Prezydent przypomniał, że 2 maja, w Dniu Flagi oraz Dniu Polonii i Polaków za Granicą przekazywał flagi dla instytucji, które czynią wiele dla polskości poza granicami. Taką samą flagę przekazał opiekunom Polskiego Cmentarza Wojskowego.

Prezydent dziękował tym, którzy tym cmentarzem się opiekowali, władzom miejskim. – To świadectwo dobrych relacji polsko-kanadyjskich. To niezwykle ważne.

- Bardzo się cieszę, że po tym jak pan premier Justin Trudeau objął urząd, ja jestem pierwszym prezydentem, który się tu w Kanadzie z nim spotka – powiedział prezydent polskim dziennikarzom. Dodał, że spotka się także z Gubernatorem Generalnym Kanady Davidem Johnstonem oraz parlamentarzystami, a także żołnierzami kanadyjskimi, którzy pełnili służbę w Polsce. Podkreślił, że z kanadyjskimi politykami będzie rozmawiał o zbliżającym się szczycie NATO oraz relacjach gospodarczych. Jak zaznaczył, liczy, że wizyta w Kanadzie wzmocni polsko-kanadyjskie relacje. - Liczę również na intensyfikację współpracy wojskowej pomiędzy Kanadą a Polską. Liczę na to, że będzie też zwiększona obecność sojusznicza wojsk kanadyjskich w Polsce, większa niż obecnie – podkreślił.

Polski prezydent wierzy – jak powiedział – że jego wizyta przyniesie szerokie korzyści m.in. w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa naszej części Europy oraz dalszego rozwoju gospodarczego. - Ostatnie lata to bardzo dynamiczny wzrost polskich inwestycji w Kanadzie. Myślę o Orlenie, o KGHM – mówił prezydent. Dodał, że wzrost wzajemnych polsko-kanadyjskich obrotów w 2015 r. wyniósł 14 proc. w stosunku do wcześniejszych danych.

zz duda 31 zz duda30 zz duda33 zz duda34 zz duda35

FILM Z POBYTU NA POLSKIM CMENTARZU WOJSKOWYM – TUTAJ.

zz duda69 zz duda691 zz duda693

zz duda71FILM Z POBYTU W NIAGARA-ON-THE-LAKE – TUTAJ.

Wieczorem prezydent z małżonką odwiedził również polski kościół św. Maksymiliana Kolbego – zobacz film z wystąpieniem TUTAJ.

Prezydent dziękował tam rodakom, że nie zapominają “o wielkim dziedzictwie, któremu na imię Polska”. Andrzej Duda mówił, że wdzięczny jest też za to, że Polacy w Kanadzie są doceniani jako ludzie rzetelni i pracowici. Zgromadzona w kościele Polonia zgromadzona przywitała prezydenta okrzykami: “Andrzej Duda wszystko się uda!”, “Nasz prezydent!”.  Odśpiewała “Sto lat”.

Proboszcz parafii o. Janusz Błażejak zaznaczył, że po raz pierwszy gości ona polskiego prezydenta. Podkreślił, że parafia licząca 40 tys. osób jest największą polską wspólnotą wiernych poza granicami kraju. - Parafia św. Maksymiliana Kolbe gościła wielu hierarchów Kościoła, jak również premiera Kanady ale po raz pierwszy gości Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wraz z Małżonką. (…) Dziękujemy za przybycie. Jesteśmy z Pana dumni…. – powiedział o. Błażejak.

A oto treść wystąpienia Prezydenta:

- Dziękujemy za tak piękne, serdeczne i niezwykle gorące przyjęcie. Dziękuję Ojcom Oblatom za zaproszenie do największej polskiej parafii poza granicami Rzeczypospolitej. 40 tysięcy wiernych, Polaków, ludzi polskiego pochodzenia, tutaj w Kanadzie, za oceanem, daleko, bardzo często od pokoleń. Bo przecież to 150 lat odkąd Polacy zaczęli przybywać, to późniejsza emigracja II wojny światowej, emigracja lat 80-ych czy wreszcie emigracja ostatniego czasu. 

Bardzo dziękuję Ojcom za ten kościół. Bardzo dziękuję wszystkim Państwu za tę wspólnotę. Jest to niezwykle ważne aby nawet daleko od domu, daleko od bliskich, było miejsce gdzie można przyjść, uklęknąć, zatopić się w modlitwie. Kiedy nie można wrócić do domu, do rodziny, bo się nie da z różnych przyczyn, a ktoś z bliskich zachorował lub umarł. Kiedy nie można być razem. I wtedy takie miejsce duchowego wsparcia, wyciszenia, skupienia, bycia z rodziną choćby tylko myślą, modlitwą, duchem – jest czymś najcenniejszym.

Bardzo dziękuję za wsparcie, którego Ojcowie udzielają tutaj od dziesiątków lat. Bardzo dziękuję za wsparcie, którego udzielacie sobie Państwo wzajemnie w ramach grup modlitewnych, różnego rodzaju stowarzyszeń, w ramach tutejszych inicjatyw: chóru parafialnego, chóru młodzieżowego, zespołu tanecznego. Tego  wszystkiego, co powoduje, że jesteśmy razem, tego co często daje wsparcie w trudnych chwilach.  Przychodzicie tutaj, żeby zatopić się w zadumie, żeby się pomodlić. Pomodlić często za powodzenie. Dziękować za sukces, który odnieśliście w Kanadzie. 

Dziękuję również za to, że – jak mawiał Ojciec Święty Jan Paweł II – nie zapominacie o tym wielkim dziedzictwie, któremu na imię Polska. Dziękuję, że jesteście przez cały czas sercem przy Rzeczypospolitej, że modlicie się za Polskę, także w tym kościele, że modlicie się za ludzi sprawujących władzę w Polsce – żeby byli mądrzy, uczciwi, roztropni i sprawiedliwi.

Dziękuję za jeszcze jedno. Za to, że jesteście tu w Kanadzie doceniani jako ludzie rzetelni, jako ludzie uczciwi, pracowici. Krótko mówiąc – jeśli już wybraliście sobie tę nową ojczyznę to jesteście jej wierni i jesteście wobec niej lojalni. Jest to niezwykle ważne, bo to także buduje opinię o Polakach i o Polsce na całym świecie. 

Chciałbym, żebyście mieli to poczucie, że także i Ojczyzna, Rzeczpospolita, myśli o was. Dlatego przekazuję taki drobny, symboliczny dar na ręce Ojca. To jest nasza flaga, flaga Rzeczypospolitej. Takie flagi wręczałem 2 maja na dziedzińcu Belwederu przedstawicielom różnych organizacji działających w Polsce i poza granicami. Po to, żeby jako dar prezydenta Rzeczypospolitej łopotały nad tymi miejscami, gdzie skupia się Polska i polskość. (…)

zz duda52 zz duda53

zz duda44 zz duda46

Para prezydencka spotkała się też z Polonią w Polskim Centrum Kultury im. św. Jana Pawła II – zobacz film TUTAJ. 

Parę prezydencką powitali w drzwiach m.in. burmistrz Mississaugi Bonnie Crombie oraz prezes KPK Teresa Berezowska. Po wstępnych wystąpieniach T. Berezowskiej i wiceprezesa Jana Cytowskiego prezydent zaznaczył w swoim wystąpieniu, że wielką zasługą Polonii jest, że Kanada jako pierwsza ratyfikowała protokół akcesyjny Polski do NATO. Mówił, że wsparcie jest Polsce nadal potrzebne, “nie tylko, by Polska była w NATO, ale i NATO było w Polsce”. Podkreślał też, że Polacy za granicami kraju są najlepszymi ambasadorami RP. – Wystawiacie świadectwo Polsce i polskości – podkreślił prezydent. Andrzej Duda dziękował rodakom także m.in. za pilnowanie dobrego imienia Rzeczypospolitej.

Oto treść tego wystąpienia:

Bardzo dziękuję za to spotkanie, za zaproszenie do Polskiego Centrum Kultury imienia naszego św. Jana Pawła II. Dziękuję za organizację spotkania bardzo dla mnie ważnego i wzruszającego. Dziękuję za piękne słowa, które padły tu o Polsce i o polskości, ale także o państwa związku z Kanadą.

Jednym z wielkich świadectw tego, kim państwo w Kanadzie jesteście – także dla Kanady – będzie to, że Kanada nie tylko wspierała Polskę w dążeniach do suwerenności w czarnych latach komunizmu, ale była pierwszym państwem, które dokonało ratyfikacji protokołów przyjęcia Polski do NATO. To był ważny krok, który naprawdę postawił nas wreszcie na Zachodzie, nie tylko mentalnie, bo zawsze należeliśmy do wspólnoty Zachodu, do wspólnoty cywilizacji  judeochrześcijańskiej – ale ten krok postawił nas po zachodniej stronie także politycznie. 

I to jest wielka zasługa również państwa, Polonii poza granicami, tu w Kanadzie, i w sąsiednich Stanach Zjednoczonych. Ogromnie za to, w imieniu Rzeczpospolitej dziękuję.

To państwo tutaj, daleko za oceanem, wystawiacie nam, Polakom i Polsce, świadectwo. Świadectwo tego jakimi ludźmi są Polacy – że są pracowici, rzetelni, uczciwi, odpowiedzialni, lojalni. A to oznacza, że taka jest Polska – z których wyszli czasem tylko w sensie korzeni rodzinnych, bo urodzili się poza granicami -  że Polska jest także takim państwem i lojalnym partnerem, z którym można się umówić i ta umowa zostanie dotrzymana. Dziękuję państwu za to świadectwo!

Jesteście państwo najlepszymi ambasadorami Rzeczypospolitej, dlatego że działacie wśród społeczeństwa, wśród jego elity, jego wszystkich warstw. I wystawiacie świadectwo Polsce i polskości. Świadectwo doskonałe.

Dziękuję wszystkim organizacjom – jest ich bardzo wiele tu w Kanadzie – 270 – co świadczy o tym, jak jesteście prężni i ogromnie zaangażowani w budowanie życia polonijnego, wspólnotowego. Kongres Polonii Kanadyjskiej, Związek Polaków w Kanadzie, Związek Narodowy Polski, Związek Harcerstwa Polskiego poza Granicami, oddział w Kanadzie, Federacja Polek i wiele innych organizacji, które działają dla Polski. Działają przez wiele, wiele lat z bardzo dobrym skutkiem, także politycznym, co dla mnie jako polityka, jest niezwykle istotne. Dziękuję za to ogromnie i proszę o jeszcze!

Wasze wsparcie jest nam nadal bardzo potrzebne. Jest potrzebne Polsce także w kwestiach związanych z polityką, w kwestiach związanych z umacnianiem pozycji Polski w NATO. Z tym żeby nie tylko Polska była w NATO, ale i NATO było w Polsce. Będę  jutro o tym rozmawiał z premierem i później z gubernatorem generalnym. To są dla nas rzeczy niezwykle ważne, które będą się decydowały w najbliższym czasie, bo – jak zapewne państwo wiecie – w Warszawie za dosłownie za półtora miesiąca odbędzie się szczyt NATO, który może mieć ogromne znaczenie w przyszłości dla bezpieczeństwa Polaki i dla zacieśnienia więzów w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jest niezwykle istotne, żebyście nam to wsparcie w Kanadzie dawali, bo dziś atmosfera współpracy pomiędzy władzami Kanady i Polski jest bardzo dobra. Rozwija nam się współpraca polityczna i gospodarcza. Kanadyjscy żołnierze są w tej chwili w Polsce ale jest szansa na zwiększenie ich obecności. Jest także szansa na to, żeby Kanada pod względem militarnym i sojuszniczym była bardziej obecna i aktywna w Polsce i obecna. Zabiegamy o to i prosimy państwa o wsparcie w tym zakresie. Jest ono nam potrzebne.

Dziękuję wszystkim, którzy organizują życie publiczne, życie społeczne, kulturalne Polaków i Polonii w Kanadzie. Wszystkim tym, którzy w Kanadzie organizują polskość w znaczeniu jej budowania, gruntowania wśród najmłodszych i młodzieży. Myślę przede wszystkim o szkołach, w których uczy się po polsku, uczy historii. Dziękuję organizatorom tych szkół i wszystkim polskim nauczycielom. Robicie państwo wspaniałą pracę, żeby Polacy będący Kanadyjczykami pozostali zarazem Polakami. 

Będę chciał, żeby Polska poprzez moje ręce wykonała wobec tych młodych ludzi poza granicami i ich nauczycieli – jakiś gest. Ten gest jest już realizowany – 2 maja w Święto Polonii i Polaków za granicą przekazałem na ręce marszałka Sejmu, pana Marka Kuchcińskiego projekt ustawy, która – mam nadzieję - poprawi możliwości nauczania języka polskiego i historii. I która poprawi status nauczycieli polskich pracujących poza granicami. 

Projekt który przewiduje, że wszyscy polscy uczniowie uczący się w szkołach poza granicami, nie tylko przy konsulatach, ale i przy parafiach, stowarzyszeniach, będą mieli legitymacje szkolne i pod tym względem będą zrównani w prawach z uczniami w Polsce. Może to tylko gest, bo jest to przede wszystkim zniżka na komunikację miejską i kolejową. Dla kogoś kto bardzo dobrze zarabia, to może nie mieć wielkiego znaczenia ale ja powiem tak: każdy cent się liczy… każdy grosik. A tak naprawdę, nie w tym rzecz: chodzi o to, żeby dzieci polskie za granicą czuły się polskimi uczniami, że są w swoim kraju, w kraju który ich dostrzega i pamięta o nich.

Te samo, te same regulacje dotyczą polskich nauczycieli. Przygotowujemy druga ustawę w konsultacji z minister Anną Zalewską i ministrem spraw zagranicznych, która poprawi warunki nauczania języka polskiego i polskiej historii i poprawi status nauczycieli za granicami. Mam nadzieję, że te ustawy, zostaną szybko uchwalone. To są rozwiązania, które są nam potrzebne. Przez wiele lat to Rzeczpospolita od państwa otrzymywała wsparcie, nie tylko duchowe, ale i materialne, choćby w czasach, gdy nie była prawdziwie wolna, nawet w czasie nie tak dawnym, w okresie komunizmu. Polska i Polacy zawsze mogli liczyć na swoich rodaków poza granicami. To wy wtedy tę wielką wspólnotę budowaliście. Mamy poczucie tego, że jesteśmy razem, że o nas pamiętacie. Dziękuję za to wszystko i mam nadzieję, że chociaż na razie takimi drobnymi gestami Polska też będzie mogła pokazać, że pamiętamy o was. Dziękuję Wam za wszystko co w Kanadzie robicie.

Dziękuję za ten piękny cmentarz Hallerczyków w Niagara-on-the-Lake, polskich żołnierzy. Niewielki, ale jakże znaczący, jedyny polski cmentarz wojenny w Ameryce Północnej. Dziękuję, że tak pięknie go utrzymujecie, że jest tak zadbany. Dziękuję władzom Kanady i władzom lokalnym, że kultywują tą spójność idei wolności, z którą wtedy przyjęli młodych chłopaków, którzy przyjechali dla lepszego życia do Kanady i Stanów Zjednoczonych, ale wstąpili do polskiej armii aby wskrzesić Polskę choćby za cenę życia. Niektórzy z nich tu zmarli i zostali pochowani. Dziękuję, że pamięta o nich Kanada – to także jest wielkie świadectwo przyjaźni. 

Dziękuję, że pilnujecie polskich spraw, dobrego imienia Rzeczypospolitej. Wiem, że żadnego naruszenia dobrego imienia Rzeczpospolitej – co niestety, się zdarza – nie pozostawiacie bez reakcji. Jestem za to ogromnie wdzięczny. 

Na zakończenie chciałbym życzyć wszelkiego powodzenia. Jest wśród was wielu takich, którzy osiągnęli sukces, tu w Kanadzie, i są dumą tego państwa. Ale dziękuję wam wszystkim, że pamiętacie o Polsce i że jesteście częścią tej wielkiej wspólnoty 20 milionów, niestety poza granicami Rzeczypospolitej, tych 37 milionów w Polsce. Ja bym chciał, abyście wszyscy z powrotem przyjechali… no ale…  Jestem realistą. Wiem, że nie wszyscy przyjadą, niektórzy już tu mają swój dom, swoje rodziny. Ale zapraszam do Polski! Aby mieszkać trochę w Kanadzie, trochę w Polsce. Zapraszam, aby inwestować w naszym kraju i zachęcać do inwestowania – waszych współpracowników, wspólników, przyjaciół, sąsiadów, Kanadyjczyków. Polska jest krajem, gdzie są uczciwi ludzie, który się rozwija coraz bardziej dynamicznie. Głęboko wierzę, że tak będzie.

Dziękuję za to wspaniałe przyjęcie.

Trzymajcie kciuki za Polskę i za tych, którzy nią rządzą i starają się, aby w Polsce działo się jak najlepiej. Jedną ręką trzymajcie kciuki, a drugą chcę żebyście pomagali!

Niech Pan Bóg błogosławi wszystkich Polaków i tych którzy żyją w Kanadzie, mając polskie pochodzenie. Pozdrówcie państwo i przekażcie wyrazy szacunku swoim rodzinom, przyjaciołom, znajomym, także rodowitym Kanadyjczykom. Bardzo serdecznie dziękuję jeszcze raz!.

zz duda66 zz duda67

zz duda6 zz duda61

zz duda50

Prezydent w Ottawie – TUTAJ.