Pożary w Albercie nie zagrażają aktywom PKN Orlen

Polacy w Kanadzie Top News maj 11, 2016 at 4:38 pm

zz orlen4Pożary nie zagrażają obecnie tamtejszym aktywom wydobywczym Orlen Upstream Canada z grupy PKN Orlen. Prewencyjnie, głównie z uwagi na bezpieczeństwo pracowników, wstrzymano jednak wydobycie z 9 otworów w rejonie Simhon Creek. 

Udział zatrzymanej części instalacji w ogólnej produkcji PKN Orlen w Kanadzie to około 0,5 proc. – poinformowała dziś  spółka, odpowiadając na pytania dotyczące działalności Orlen Upstream Canada w związku z pożarami.

Jak podkreślił PKN Orlen, średnie wydobycie z aktywów kanadyjskich w I kw. 2016 r. wyniosło 11,7 tys. boe (baryłek ekwiwalentu) dziennie i „utrzymuje się ono obecnie na porównywalnym poziomie”. Według spółki, główne ogniska pożarów znajdują się w znacznej odległości od posiadanych obiektów i instalacji. Orlen Upstream Canada na bieżąco monitoruje posiadane przez koncern aktywa, zlokalizowane głównie w prowincji Alberta oraz w prowincjach Kolumbia Brytyjska i Saskatchewan.

zz orlen3„Na znacznej części terenów, określanych w publicznych komunikatach jako zajęte przez pożar, mamy do czynienia wyłącznie z zadymieniem i opadaniem popiołu, a ogniska pożarowe charakteryzujące się otwartym ogniem znajdują się obecnie w dalekiej odległości od należących do grupy Orlen obiektów i instalacji” – podkreślił PKN Orlen.

Według spółki, z uwagi na znaczny obszar występowania pożarów w rejonie Simhon Creek już 3 maja podjęto decyzję „o obniżeniu ciśnienia w strefie przyodwiertowej Sweeney i czasowym wstrzymaniu produkcji z 9 otworów. Działania te mają wyłącznie charakter prewencyjny, a ich główną przesłanką jest zagwarantowanie pełnego bezpieczeństwa pracownikom. Obecne ryzyko można ocenić jako niskie.

Kanadyjskie zasoby wydobywcze PKN Orlen obejmują m.in. obszary Lochend, Kaybob, Pouce Coupe i Ferrier-Strachan oraz Kakwa w prowincji Alberta.

Według ekspertów, pożary lasów w Albercie, które ograniczyły produkcję ropy, mogą trwać kilka miesięcy – wydobycie ropy w tej prowincji zmalało dotychczas o 1 mln baryłek dziennie.

zz orlen1W ocenie ekspertów, mniejsze wydobycie ropy w Kanadzie nie przekłada się na razie na ceny tego surowca z uwagi na duże jego zapasy w USA – rekordowe 543 mln baryłek, ale w dłuższej perspektywie, o ile produkcja nie zostałaby wznowiona, część amerykańskich rafinerii może doświadczyć dużych problemów.

Cytowani ostatnio przez agencję Reuters eksperci utrzymują, że przy obecnym stanie rynku, pomimo dużych zapasów, ceny ropy mogą wzrosnąć do 50 USD za baryłkę z obecnych ok. 43 USD.