Prezydent Duda w Kanadzie (dzień III)

Kanada Series Top News maj 11, 2016 at 11:30 am

zz duda111W ostatnim dniu pobytu w Kanadzie prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką spotkał się z  gubernatorem generalnym Kanady Davidem Johnstonem i jego małżonką.

Do spotkania doszło  w Rideau Hall w Ottawie o godzinie 11:00. Zobacz film – TUTAJ.

- Nie mogę się doczekać, aby powitać prezydenta Dudę i aby omówić stosunki dwustronne naszych krajów.  Kanada ma przywilej być domem dla bardzo aktywnej społeczności blisko miliona Kanadyjczyków polskiego pochodzenia - powiedział gubernator generalny zanim doszło do spotkania.

zz duda120

Wczoraj prezydent Polski odbył spotkanie z premierem Kanady Justinem Trudeau, na którym rozmawiał m.in. o kwestiach współpracy gospodarczej i nadziei, jakie wiąże Kanada z ratyfikacją umowy o wolnym handlu.

Prezydent Duda zadeklarował, że Polska będzie starała się być krajem, który być może jako pierwszy z państw UE ratyfikuje tę umowę.

Politycy rozmawiali także o szczycie NATO w Warszawie, bezpieczeństwie, Ukrainie i kryzysie migracyjnym.

zz duda107Prezydent Duda oficjalnie zaprosił premiera Kanady na lipcowy szczyt NATO w Warszawie.

Justin Trudeau potwierdził, że podczas szczytu Kanada przedstawi stanowisko ws. konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Polska jest najważniejszym partnerem handlowym Kanady w Europie środkowo-wschodniej, dwustronne obroty handlowe wyniosły w ub.r. 2,2 mld dolarów.

Dzień I wizyty prezydenckiej w Kanadzie – TUTAJ.

Dzień II wizyty prezydenckiej w Kanadzie – TUTAJ.

zz duda 1055

W Bibliotece Parlamentu Kanady

zz duda103

Prezydent witany we wtorek przez mieszkańców Ottawy

zz duda105 zz duda106