Bell przegrał apelację. Czas na tańszy szybki Internet?

Nowości Series Top News maj 12, 2016 at 12:40 pm
Firma Bell przekonywała, że w celu wdrożenia technologii światłowodowej potrzebuje subskrybentów, którzy korzystaliby nie tylko z Internetu ale również usług telewizyjnych i telefonicznych

Firma Bell przekonywała, że w celu wdrożenia technologii światłowodowej potrzebuje subskrybentów, którzy korzystaliby nie tylko z Internetu ale również usług telewizyjnych i telefonicznych

Rząd federalny poparł wydane przed rokiem orzeczenie CRTC, które nakłada na dużych dostawców Internetu w Kanadzie obowiązek udostępnienia swojej infrastruktury (sieci światłowodowych) mniejszym, niezależnym dostawcom po hurtowych cenach.

Orzeczenie zapadło po odrzuceniu apelacji firmy Bell, która zażądała uchylenia decyzji regulatora, argumentując że to zniechęci ją do wdrażania innowacji i inwestowania w nowoczesne technologie. Jednak obecnie Bell obiecuje przestrzeganie werdyktu.

Minister odpowiedzialny za przemysł telekomunikacyjny, Navdeep Bains, powiedział w środę, że rodziny o średnich i niskich dochodach potrzebują niedrogiego dostępu do szybkiego Internetu. Dodał, że zapewnienie hurtowych cen providerom umożliwi lepszą konkurencję na rynku detalicznym.

Minister Bains powiedział, że decyzja  CRTC zachęci branżę do dalszego inwestowania i zapewni konsumentom lepszy wybór, a rząd federalny jest podbudowany ostatnimi zapowiedziami firm inwestujących w całej Kanadzie w sieci światłowodowe.

Organizacje konsumenckie poparły decyzję rządu.

zz bell2Josh Tabish, dyrektor z OpenMedia w Vancouver (grupy lobbującej w imieniu internautów) stwierdził, że decyzja ta pozwoli niezależnym dostawcom ISP (usług internetowych) na “zrównanie szans” z tak dużymi firmami jak Bell.

- Dla Kanadyjczyków oznaczać to będzie bardziej przystępny cenowo dostęp do Internetu, a sieci światłowodowe są już poza Kanadą kwestią na dzisiaj, a nie na jutro - oświadczył Tabish w komunikacie prasowym.

Z kolei Geoff Biały, doradca koalicji grup konsumenckich (które również złożyły odwołania przeciwko Bellowi) powiedział, że pierwotna decyzja CRTC poprzedzona została licznymi dowodami i konsultacjami. - Rządowe poparcie wobec CRTC zostało wyrażone w najlepszym interesie konsumentów - dodał.