Uber w Mississauga – teraz nie, w przyszłości może tak

Lokalnie Top News maj 12, 2016 at 6:00 am
Burmistrz Mississaugi, Bonnie Crombie

Burmistrz Mississaugi, Bonnie Crombie

W Mississaudze działalność firmy transportowej Uber będzie nielegalna. Na razie.

W środę Rada Miasta podjęła uchwałę, która wymaga od wszystkich przedsiebiorstw indywidualnego pasażerskiego transportu lądowego przestrzegania przepisów. W ich świetle firmy te mogą działać na terenie miasta, jeżeli posiadają odpowienią licencję. Takimi licencjami dysponują w tej chwili tylko taksówkarze i serwisy udostępniające luksusowe limuzyny.

Tak więc w praktyce przepisy te sprawiają, że usługi firmy Uber są nielegalne.

uber2Dla przypomnienia – działalność Uber polega na komunikowaniu tych, którzy chcą gdzieś pojechać, z tymi, którzy w danej chwili mogą i chcą ich podwieźć swoim samochodem. Uber nie działa jako klasyczna firma taksówkowa. Jest jedynie pośrednikiem wykorzystującym nowoczesne technologie do wymiany informacji między potencjalnym pasażerem a tym, który chce go podwieźć. Innymi słowy – serwis firmy kontaktuje pasażera z tym, który chce go podwieźć – jak to się w dawnych czasach mówiło – „na łebka”.

Jest wysoce prawdopodobne, że usługa ta nie będzie zakazana w Mississaudze na stałe.

Wraz z podjęciem uchwały ograniczającej prawo do przewozu pasażerów jedynie osobom czy firmom posiadajacych licencję, Rada Miasta podjęła decyzję o utworzeniu komitetu, który będzie miał za zadanie opracowanie „jednorocznego programu pilotażowego”, który będzie dopuszczał działalność takich firm jak Uber lub innych tego typu przedsięwzięć.

W komunikacie prasowym burmistrz Mississaugi, Bonnie Crombie, zwróciła uwagę, że miasto musi również starać się dostosowywać swoje przepisy do nowych osiągnięć technologicznych. Stwierdziła, że program pilotażowy będzie swoistą „jazdą próbną” dla tych wszystkich, którzy chcieliby  prowadzić działalność taką jak Uber.

- Nie możemy chować głowy w piasek, ale musimy rozpoznawać nowe technologie i idące za nimi nowe trendy w branży – stwierdziła pani burmistrz – Proponując stworzenie programu pilotażowego dla Transportation Network Companies (TNC) damy sygnał, że jesteśmy gotowi do radzenia sobie ze zmianami. Musimy opracować swoje własne, „made in Mississauga”, rozwiązanie, które pozwolą na dobre i legalne funkcjonowanie takich firm na terenie naszego miasta.

Crombie dodała, że po wprowadzeniu programu, firmy TNC będą musiały wykupić licencję.

W ubiegłym tygodniu Rada, sąsiadujacego z Mississaugą, Toronto przyjęła szereg przepisów transportowych, które ostatecznie zalegalizowały działaność firmy Uber, tworząc nowa kategorię licencjonowanych usług przewozowych.

W sprawie firmy Uber zabrali też głos sami mieszkańcy Mississaugi. Na stronie internetowej Change.org zbierane sią podpisy pod petycją do władz miasta, by cofnęły swoja decyzję delegalizującą działaność Ubera.