Purpurowy zabójca

Nowości Series Top News maj 15, 2016 at 5:55 am

purple drank3

Ostatnio modnym „rozweselaczem” wśród młodzieży stała się mieszanka syropu na przeziębienie z alkoholem lub z napojami gazowanymi. Może być śmiertelnie niebezpieczna.

Koktail ten zdobył już sobie nazwę „purpurowego pijaka” (purple drank). Okazuje się, że takie wymieszanie leków z różnymi napojami i użycie go w zbyt dużej dawce może być skrajnie niebezpieczne.

Sierżant Paul Foley, pracujacy w policji regionu Halton twierdzi, że w ciągu ostanich kilku miesięcy odnotowano coraz więcej przypadków zatrucia tego typu substansją podczas różnych młodzieżowych imprez.

- Te leki mają zapobiegać kaszlowi i zawierają opioidy, fentanyl, oksykodon i kodeinę – mówi sierżant Foley – Jeśli używa się tego leku podczas zabawy przez całą noc, a na dodatek wymiesza z alkoholem, następuje spowolnienie pracy serca, które prowadzi do jego niewydolnosci. W rezultacie może doprowadzić do śmierci.

Sierżant Paul Foley

Sierżant Paul Foley

Sierżant Foley zaznaczył, że w regionie, w którym pracuje, jeszcze nie odnotowano zgonów z powodu przedawkowania leków, ale w Kanadzie nastąpiło ich wiele.

- Stosowanie tego typu mieszanki odurzającej nie jest powszechne, ale na pewno jest problemem – podkreślił Foley.

W świetle raportu Canadian Drug Policy Coalition przedawkowanie leków z opioidami było trzecią najczęstszą przyczyną śmierci w Ontario w 2014 roku. Według badań Koronerów tylko w Toronto w tym roku zmarło ponad 200 osób.

purple drankNazwa purpurowego koktailu pochodzi od koloru syropu dolewanego do napojów. Często używanymi nazwami są też “syrup,” “sizzurp” i “lean”.

Młodzież używa też często tabletek do ssania na kaszel jako dodatku do napojów, rozpuszczając je w koktailach – twierdzi policja.

- Wiele z tych leków wydawanych jest na receptę w chwili, gdy jesteśmy przeziębieni . Kiedy choroba przechodzi, nie zużywamy ich do końca i zalegają nasze domowe apteczki. Często korzystają z nich, w celach rozrywkowych, nasze dorastajace dzieci nie zdając sobie sprawy, na jakie niebezpieczeństwo się narażają. Dlatego radzimy przejrzeć zawartość apteczek i niepotrzebne, a niezużyte lekarstwa wyrzucić – radzi sierżant Foley.