Pojedynek na sery: unijne konsultacje

Rynek Top News maj 16, 2016 at 4:00 pm

zz ser1W związku z planowanym wejściem w życie CETA (“Kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej pomiędzy Unią Europejską a Kanadą”), Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kanady rozpoczyna proces konsultacji w sprawie przyszłego mechanizmu podziału przewidzianego umową kontyngentu na import sera do Kanady. 

W związku z tym Delegatura Unii Europejskiej w Kanadzie organizuje 25 maja w swojej siedzibie w Ottawie (150 Metcalfe Street, Suite 1900) spotkanie konsultacyjne w tej sprawie, na które zaprasza przedstawicieli administracji i przemysłu mlecznego krajów członkowskich UE.

Udział przedstawicieli polskiej administracji lub sektora mlecznego w sprawie mechanizmów podziału kontyngentów na import sera do Kanady jest wskazany ze względu na dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie (podział kontyngentów pomiędzy tylko wybranymi firmami, które współpracują przede wszystkim z dostawcami z Francji i Włoch).

Problemów z serem jest bez liku ale dotyczą one głównie Stanów. Dla przykładu – istnieje mnóstwo firm mleczarskich, które nie zamierzają przestrzegać zakazów UE jeśli chodzi o wyłączność takich nazw jak Feta czy Champagne, które UE chce chronić jako regionalne (europejskie).

Z kolei Stany Zjednoczone uważają, że Unia ma nadwyżkę eksportową wobec nich w wysokości 13 mld dolarów w przypadku produktów rolnych, i że amerykańscy producenci żywności są dyskryminowani w Europie. Sprzedają tam np. mniej serów niż na Trynidad i Tobago – twierdzi portal Politico.

W Kanadzie rząd Stephena Harpera obiecywał rekompensaty dla tutejszych producentów sera zagrożonych importem z Europy ale w marcowym budżecie Liberałów nie uwzględniono żadnych kwot rekompensacyjnych na ten cel. Liberałowie nie czują się zobligowani obietnicami Konserwatystów. Obecny rząd potwierdził jedynie, że umowa gospodarczo-handlowa z Unią Europejską zostanie podpisana w roku 2017.

Zgodnie z umową CETA, kanadyjscy mleczarze będą mogli wyeksportować dodatkowo 17,700 ton swoich serów.

Główni importerzy serów w Kanadzie - lista TUTAJ.