Rodzina z muzyki wysnuta

Notatnik kulturalny Polacy w Kanadzie maj 16, 2016 at 5:00 am

Julia Debowska (6)

Do Kanady trafili trochę przypadkiem. Chcieli wyemigrować jedynie przez najbliższą granicę – ze Szczecina do Niemiec, ale trochę się spóźnili. Był początek lat 90., demokracja, azylantów przestano przyjmować. Do Mississauga przyjechali z dwójką dzieci, zamiłowaniem do muzyki, z nadzieją na nowe i lepsze. Dziś znani są entuzjastom klasyki i opery, głównie dzięki sukcesom siedemnastoletniej Julii, która jako trzecie dziecko w rodzinie, urodziła się już po tej stronie oceanu. Rodzina Dębowskich muzykę ma we krwi.

Renata skończyła architekturę i fortepian w szkole muzycznej II stopnia. Jeszcze w Europie lubiła śpiewać rosyjskie ballady i romanse, dużą estymą darzyła Okudżawę. W Toronto kontynuowała studia pianistyczne, dziś uczy gry na pianinie, historii i teorii muzyki, kształcenia słuchu i harmonii, przygotowuje studentów do egzaminów w Royal Conservatory of Music. I dba o karierę córki – wyszukuje konkursy, doradza, wspiera.  Zbyszek po studiach informatycznych i ekonometrycznych w Łodzi wyjechał do Szczecina. Śpiewał w Chórze Akademickim Politechniki Szczecińskiej, z którym kilka lat koncertował w Europie, Kanadzie i Stanach. Dwa i pół roku szkolił głos w klasie śpiewu /tenor/, potem przeniósł się na gitarę klasyczną. Gra to, co ładne, co czuje – od liryki, poezji śpiewanej, ballad, romansów i pieśni z Krainy Łagodności przez szanty, muzykę klezmerską po repertuar klasyczny. W Kanadzie przekwalifikował się i obok muzyki zajmuje się analizą finansową inwestycji lotniska Pearson. Zawsze zdawał sobie sprawę, że musi utrzymać rodzinę, że wyżyć z muzyki nie jest łatwo. Najstarsza Natalia, która głos ma jak dzwon,nagrała starosłowiańskie pieśni weselne, ale teżjako jedyna z rodziny ostatecznie wyłamała się z tradycji muzycznych na rzecz prawa. Studiowała w Krakowie, mieszka w Anglii. Bartek skończył mechanikę inżynieryjną na Mohawk College w Hamilton, dba w West Jet o sprawność samolotów. Muzycznie spełnia się jako DJ w największych torontońskich klubach. Zbyszek przyznaje, że syn z komponowania i miksowania imprezowych kawałków wyciąga najlepsze pieniądze.

Julia o scenę otarła się pierwszy raz jako pięcioletnia dziewczynka, zdobywając Grand Prix w konkursie recytatorskim im. Władysława Reymonta. W nagrodę poleciała do Polski, z mamą i hamiltońskim chórem Stokrotki, na dwutygodniowe tournee. Muzyka przyszła do niej naturalnie i stopniowo wiodła przez kolejne etapy nauki i rozwoju. Śpiewać zaczęła od klasycznego crossover, utworów w stylu Jackie Evancho i Andrea Bocelli. Muzyczne współzawodnictwo i kolejne nagrody początek wzięły od wygranej  Grand Prix w konkursie piosenki religijnej, organizowanym w Polskim Centrum Kultury w Mississauga. Swoją karierę zaczęła budować jako nastolatka, w międzyczasie ucząc się śpiewu operowego. Wystąpiła jako support przed recitalem Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza, śpiewała w Koncercie “Romancing Chopin”  z Toronto Sinfonietta Orchestra pod batutą Macieja Jaśkiewicza, w wieku lat trzynastu wykonała w Rzymie na obchodach 30-lecia Fundacji Jana Pawła II utwór „Alleluja” z Exsultate Jubilate Mozarta, wygrała konkurs piosenek Anny German śpiewając z Celebrity Symphony Orchestra dyrygowaną przez maestro Andrzeja Rozbickiego. Dwa lata temu do współpracy ponownie zaprosił ją Maciej Jaśkiewicz – wykonała Regina Coeli KV 108 Mozarta, a pod koniec 2014 wystąpiła w nowojorskim Carnegie Hall, zdobywając pierwszą nagrodę oraz Best Performance Award Winner w American Protege International Vocal Competition. Wróciła zresztą na tę wymarzoną przez wielu artystów scenę kilka miesięcy później, jako laureatka złotego medalu  międzynarodowego festiwalu młodych talentów AADGT International Young Gifted Musicians’ Festival “Passion of Music”. Dzięki stypendium przyznanemu przez komisję Saarburg International Music Festivalwzięła udział w dwutygodniowym programie muzycznym w Niemczech, gdzie nad jej wokalem pracował prof. Carole FitzPatrick z Arizona State University oraz Nigel Foster z Royal Academy of Music w Anglii. W lipcu 2016 Julia, wyróżniona przez International Vocal Arts Institute,  weźmie udział w kolejnych letnich warsztatach śpiewu operowego w Montrealu, prowadzonych przez największe autorytety i mistrzów opery z Europy i USA. Przygotowuje się również do najważniejszego w Kanadzie konkursu muzycznego Canadian Music Competition. Nieustannie szkoli się w klasie sopranu jako stypendystka Phil and Eli Taylor Performance Academy for Young Artists, działającej przy torontońskim Royal Conservatory of Music. Obok śpiewu uczy się gry na fortepianie i skrzypcach, mówi płynnie po polsku, angielsku i francusku, uwielbia teatr i balet klasyczny. Ma ścisły umysł i uroczy uśmiech. Fascynuje ją repertuar barokowy. Kiedy podczas koncertu szantowego w Gdańsku wystąpić miała ze swoim ojcem, Mirek Koval Kowalewski, szantymen i performer, zapowiadając ją powiedział – Zapamiętajcie dobrze tę dziewczynę, niedługo bilety na jej koncerty będą kosztować krocie. Niech to będą prorocze słowa.

Kaja Cyganik

Julia Debowska (2) Julia Debowska (5) Julia Debowska (10)