$50,000 od weteranów na polonistykę w Toronto

Polacy w Kanadzie maj 18, 2016 at 11:30 am
Maciej Zaremba, profesor Tamara Trojanowska i Stefan Podsiadło podczas wręczenia daru

Maciej Zaremba, profesor Tamara Trojanowska i Stefan Podsiadło podczas wręczenia daru

29 kwietnia  w St. Michael’s College na Uniwersytecie Torontońskim odbyło się przyjęcie, zorganizowane przez profesor Tamarę Trojanowską i Komitet Wspierania Studiów Polskich. Okazją było wręczenie czeku na sumę 50,000 dolarów przez Organizację Weteranów 2. Korpusu Polskiego 8. Armii Brytyjskiej. Dar ten został przeznaczony na utworzenie funduszu wieczystego na potrzeby zaawansowanego kursu języka polskiego na torontońskiej katedrze polonistyki.

W swoim przemówieniu profesor Trojanowska powiedziała między innymi:

 „Z radością witam Państwa na dzisiejszym spotkaniu, by uczcić Organizację Weteranów 2 Korpusu Polskiego 8 Armii Bryrtyjskiej, żołnierzy, których niezwykła odyseja prowadziła ze stalinowskich gułagów przez Bliski Wschód na pole bitew o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię. Cztery pokolenia zawdzięczają pokój, wolność i dobrobyt tym żołnierzom a także ich towarzyszom broni, którzy zginęli na frontach II wojny światowej oraz odeszli już na wieczny spoczynek. Dzisiaj do tych powszechnych darów dodają oni jeszcze jeden, lokalny – swoją pomoc i wsparcie dla polonistyki na Uniwersytecie Torontońskim.

zz dar3

Stefan Podsiadło, przewodniczący placówki Weteranów 2. Polskiego Korpusu Ósmej Armii Brytyjskiej

Nasza polonistyka jest unikalnym programem w Kanadzie i jednym z najlepszych w Ameryce Północnej, mimo, że niejednokrotnie konkuruje z w pełni ufundowanymi katedrami i centrami w Stanach Zjednoczonych. Naszą misję rozumiemy szeroko. Edukacja bowiem to nie tylko bogata oferta kursów na poziomie licencjatu oraz podyplomowym i najnowsze metody nauczania języka, literatury i kultury, ale także organizowane przez nas wykłady gościnne, pokazy filmowe, spotkania integracyjne oraz wspólne wyprawy do najciekawszych intelektualnie i kulturowo miejsc w Toronto. Wykształciliśmy już jedenastu magistrów; czterech doktorów napisało swoje prace pod moim kierunkiem a kolejni pracują nad doktoratami.

zz dar2

Możemy zaoferować tak bogaty program tylko dlatego, że wspierają nas nasi sympatycy. Wielu z naszych darczyńców jest dziś na tej sali, dlatego chciałabym skorzystać z tak miłej okazji i podziękować im za ich dobra wolę, szczodre serce i dalekowzroczność. Komitet Wspierania Studiów Polskich na UofT od wielu lat organizuje społeczne zbiórki funduszy na polonistykę. Serdecznie dziękuję jego członkom za ich ofiarną i owocną pracę a donatorom za długoletnie wsparcie. Wielu hojnych ludzi sprawiło, że polonistyka torontońska nie tylko działa, ale także może się rozwijać.”

Przewodniczący Komitetu, Maciej Zaremba, streścił w swoim wystąpieniu dotychczasowe działania Komitetu. Dziękując weteranom za ich dar, podkreślił, że przyczyni się on w dużej mierze do osiągnięcia wyznaczonego na 350,000 dolarów celu zbiórek funduszy.

Przewodniczący Organizacji Weteranów 2. Polskiego Korpusu 8. Armii Brytyjskiej, Pan Stefan Podsiadło, przypomniał inne cele charytatywne swojej organizacji, między innymi Park im. Ignacego Paderewskiego i wyraził zadowolenie z decyzji przekazania kolejnego daru na potrzeby nauki polskiej w Toronto.

zz dar4