Zapasy z Kanady namieszały na rynku. Ropa znowu tanieje

Nowości Top News maj 27, 2016 at 4:00 pm

zz ropa2Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają – podają maklerzy – w reakcji na wznawianie produkcji ropy w Kanadzie, którą w ostatnich tygodniach zakłóciły pożary.

Największy kanadyjski producentg ropy, firma Suncor Energy Inc. zamierza wznowić pracę przy wydobyciu tego surowca już w przyszłym tygodniu, a pełne obroty osiągnąć przed końcem czerwca. Do pracy z przymusowego urlopu spowodowanego pożarami lasów powróci większość pracowników tego producenta ropy. Pożary ograniczyły wydobycie kanadyjskiej ropy o około milion baryłek dziennie.

zz ropaRopa w czwartek zdrożała w trakcie handlu powyżej 50 dolarów za baryłkę w reakcji na spadek zapasów surowca w USA. Zapasy te spadły w ubiegłym tygodniu o 4,23 mln baryłek, czyli o 0,8 proc., do 537,07 mln baryłek – poinformował w środowym raporcie Departament Energii USA. Analitycy spodziewali się zaś ich spadku o 2 mln baryłek.

- 50 dolarów za baryłkę ropy to w tym momencie psychologiczny obszar dla rynków paliw - oceniają specjaliści. - Wiele z tego, co w ostatnim czasie zyskały notowania ropy, związane było z zakłóceniami dostaw surowca z Kanady, a także z Nigerii. Teraz pewne “wycofanie” się cen ropy z obecnych poziomów jest nieuniknione.

W czwartek ropa na NYMEX staniała o 8 centów do 49,48 dolarów za baryłkę.

Suncor na giełdzie (SU.TO)

Suncor na giełdzie (SU.TO)