Minister rezygnuje aby walczyć z nałogiem

Kanada Top News czer 2, 2016 at 12:30 pm
zz tatoo

Hunter Tootoo

Minister rybołówstwa w rządzie Justina Trudeau, Hunter Tootoo, zrezygnował ze stanowiska i z udziału w klubie parlamentarnym liberałów ze względu na konieczność oddania się kuracji antyalkoholowej. 

Zdaniem premiera, 52-letni minister Tootoo sam dokonał takiego wyboru, ale niektórzy komentatorzy mają wątpliwości, co dokładnie się stało. Niektórzy dziennikarze sugerują, że doszło do incydentu z udziałem ministra i z interwencją policji podczas ostatniego zjazdu liberałów w Winnipegu. Policja jednak tego nie potwierdza.

Rodzina Tootoo to prominentna rodzina inuicka z dalekiej Północy Kanady ale nie wolna od zmagań z uzależnieniami, naznaczonych i sławą i ponurymi tragediami.

Zapowiadający się na utalentowanego hokeistę, 22-letni kuzyn ministra, Terence Tootoo popełnił samobójstwo po wypadku drogowym dokonanym pod wpływem alkoholu.

Jego 33-letni brat Jordin Tootoo stał się gwiazdą NHL ale musiał najpierw pokonać swój wieloletni alkoholizm, co opisuje w wydanej 2 lata temu autobiografii “All The Way: My Life On Ice.”

Tootoo to już drugi Inuit wybrany do rządu federalnego po pokonanej w wyborach w 2015 Leonie Aglukkaq z PC.

Obecnie rolę ministra rybołówstwa w gabinecie premiera Trudeau przejmie Dominic Leblanc.