Chrzest polskich promów dla Kanady

Kanada Top News czer 3, 2016 at 12:30 pm

zz stocznia zz stocznia4W Stoczni Remontowa Shipbuilding odbył się uroczysty chrzest dwóch promów samochodowych zbudowanych dla kanadyjskiego armatora. Na pokład zabierać będą 150 samochodów osobowych i 600 pasażerów.

Dwa nowoczesne promy pasażersko–samochodowe klasy Salish – Eagle i Raven – zbudowano dla największego przewoźnika promowego w Ameryce Północnej – BC Ferries w Brytyjskiej Kolumbii. Doświadczenie w budowie promów z napędem gazowym oraz dobra reputacja, jaką polscy projektanci cieszą się wśród armatorów na całym świecie, pozwoliły pokonać konkurencyjne stocznie z Norwegii, Niemiec, Kanady i Turcji.

Kontrakt na budowę w sumie trzech promów obejmuje projekt, budowę, wyposażenie, przeprowadzenie kompletnego programu prób, a także dostawę statków do portu macierzystego w Kanadzie. Będą to pierwsze statki we flocie armatora wykorzystujące silniki, które umożliwiają pracę zarówno w trybie Diesel, jak i LNG. Będą pływać od lata 2017 roku.

Początkowy budżet w wysokości 250 mln dol. udało się zredukować o około 50 mln dzięki temu, że rząd federalny odstąpił od naliczenia taryfy cłowej nakładanej na statki budowane poza granicami Kanady.

zz stocznia2 zz stocznia