Toronto stanie się stolicą keczupu

Nowości Top News czer 4, 2016 at 12:40 pm

zz french4W 2017 roku ruszy w tym mieście na wielką skalę produkcja popularnego keczupu French’s. 

Wytwórnia Select Food Products (w pobliżu Bermondsey Rd. i O’Connor Dr.), zgodziła się się na produkcję keczupu dla znanego producenta – French’s Food Company. A służą do tego pomidory z pół ontaryjskich.

W mediach społecznościowych odbyła się ostatnio zażarta dyskusja na temat tego, co właściwie czyni keczup kanadyjskim.

Wskazywano, że odkąd firma Heinz wyprowadziła się z Laemington za południową granicę, produkuje tam keczup tylko z pomidorów amerykańskich. To sprawiło, że keczup French’s, jako “kanadyjski”, zaczął znikać z półek sklepowych (patrz obok), łaskocząc dumę Kanadyjczyków.

zz french5Jednak w dyskusji zwracano uwagę, że mimo iż French’s używa kanadyjskich pomidorów, to jednak fabryka pozostaje w Ohio. Z kolei President’s Choice wykorzystuje pomidory kalifornijskie ale przetwarzane w Kanadzie.

Być może takie dyskusje zdecydowały, że firma French’s Food (będąca częścią międzynarodowego konglomeratu Reckitt Benckiser) postanowiła produkować keczup z kanadyjskich pomidorów i na kanadyjskiej ziemi.

W marcu dziennik Toronto Sun, że sieć Loblaws wykluczyła keczup French’s ze sprzedaży powołując się na niski popyt. W rzeczywistości chroniła swoją własną markę (President’s Choice) i po licznych naciskach ze strony konsumentów zmieniała decyzję.

zz frenchTorontońska fabryka Select Food Products od 75 lat produkuje sosy barbecue, koktajlowe i sałatkowe ale nigdy nie miała do czynienia z  keczupem. Planuje więc dokonać remontu zakładu, zakupić nowoczesne linie produkcyjne i przeznaczyć do 30.000 stóp kw. fabryki na produkcję keczupu. Pracuje w niej 145 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy, a także do 50 pracowników sezonowych.

Firma French’s ogłosiła również podjęcie współpracy z fabryką Highbury Canco w Leamington, która wytwarza koncentrat pomidorowy potrzebny do produkcji ketchupu. W 2014 roku, Highbury Canco odkupiło stare zakłady Heinza w tym mieście, w któreych powstają produkty na zamówienie Heinza i innych firm. Prawdopodobnie od 2017 ich największym odbiorcą stanie się French’s.

Pomidorowe żniwa w Essex County

Pomidorowe żniwa w Essex County

zz french7