Domy sprzedają się jak świeże bułeczki

Rynek Series Top News czer 6, 2016 at 10:00 am

restat

Agenci pośredniczący w handlu nieruchomościami zacierają ręce.

Rynek handlu nieruchomościami w GTA bije rekordy kupna i sprzedaży domów. W maju sprzedano ponad 12 tysięcy domów w rejonie – donosi Toronto Real Estate Board. Dane te wskazują na wzrost o 10,6% w stosunku do tego samego miesiąca w ubiegłym roku.

- Za nowym domem rozglądają się zarówno posiadacze nieruchomości jak i ludzie, którzy kupują dom po raz pierwszy – mówi prezydent TREB, Mark McLean.

Wskazuje on również na niedobór ofert sprzedaży, co prowadzi do silnej presji na wzrost cen nieruchomości. Według danych, średnia cena sprzedaży wszystkich typów domów i mieszkań wzrosła o 15,7% w stosunku do roku ubiegłego. Największy wzrost cen dotyczy domów wolnostojących, których przeciętna cena w ciagu roku wzrosła aż o 100 tysięcy dolarów.

- Bardzo duża konkurencja pomiędzy nabywcami domów i mieszkań własnościowych spowodowała znaczne tempo wzrostu ich cen, jaki doświadczyliśmy w tym roku – ocenia analityk rynku Jason Mercer – Ta presja kupujących wymusiła wzrost wartości nieruchomości znacznie powyżej stopy inflacyjnej.

W maju w rejonie GTA sprzedano dokładnie 12,870 domów i mieszkań za średnią cenę 751.908 dolarów.