Polscy eksporterzy coraz liczniejsi w Kanadzie

Polacy w Kanadzie Series Top News czer 7, 2016 at 12:40 pm

zz wymiana2Rosną obroty handlowe Polski z Kanadą. W 2015 roku polski eksport do Kanady wyniósł 1,12 mld euro w porównaniu z 947 mln euro rok wcześniej i 759 mln euro w roku 2013. Także w pierwszym kwartale 2016 roku sprzedaż polskich towarów na rynek kanadyjski wzrosła: do 326,5 mln euro z 305,1 mln euro w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku.

Według Ministerstwa Rozwoju, z uwagi na możliwość dalszego wzrostu polskiego eksportu Kanada jest dla Polski ważnym partnerem handlowym. Zajmuje ona obecnie 26. pozycję na liście polskich rynków eksportowych z udziałem 0,62 proc. i w porównaniu z rokiem 2015 przesunęła się o jedno miejsce w górę.

W sprzedaży do Kanady dominują wyroby przemysłu elektromaszynowego z 56-procentowym udziałem. Na kolejnym miejscu znalazły się skóry, a na trzecim artykuły rolno-spożywcze – pisze Adam Woźniak na łamach “Rzeczpospolitej”.

zz wymiana3– Kanada szuka możliwości współpracy handlowej z partnerami innymi niż USA. W przypadku Polski szanse dalszego rozwoju sprzedaży ma szeroko pojęta branża maszyn i urządzeń dla przemysłu, jak również producenci rozwiązań, części i podzespołów dla sektora lotniczego i motoryzacyjnego – twierdzi Piotr Dylak, dyrektor ds. finansowania handlu Banku Zachodniego WBK. Jego zdaniem, szanse na wzrost sprzedaży mają na rynku kanadyjskim także producenci mebli. Dostawy polskiej branży meblarskiej do Kanady w 2015 roku warte były 97,7 mln dolarów, co pozwoliło Polsce zająć piątą pozycję pod względem wielkości dostaw mebli do tego kraju. Polskie firmy wyróżniały się także na ostatniej edycji targów Canadian Furniture Show – jednej z największych wydarzeń wystawienniczych branży meblarskiej w Kanadzie, organizowanej corocznie od 1972 roku.

– Kanada to dla polskiej branży meblarskiej bardzo perspektywiczny rynek – dodaje Dylak.

Do Kanady trafiają nowoczesne polskie statki. W stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku powstają trzy pasażersko-samochodowe promy dla kanadyjskiego przewoźnika BC Ferries.

Kontrakt na budowę tych najnowocześniejszych w swojej klasie jednostek o łącznej wartości 473 mln zł podpisano jeszcze w 2014 roku. Będą to pierwsze statki we flocie kanadyjskiego armatora wykorzystujące silniki zasilane zarówno tradycyjnym paliwem Diesla jak i gazem LNG. Wszystkie trzy promy mają zostać oddane do eksploatacji wiosną 2017 roku.

zz wymiana5Kanada może być atrakcyjnym miejscem nie tylko dla polskich eksporterów, ale także dla inwestorów. Największą tu polską firmą jest KGHM Polska Miedź, a w branży surowcowej działa także firma Kulczyk Investments poszukująca w Kanadzie ropy oraz Orlen ze spółką zależną Orlen Upstream Canada.

Z kolei w branży gier komputerowych rozwija działalność firma Techland, a w branży kosmetycznej dobrze rozpoznawalna jest posiadająca sklepy w Quebecu i Montrealu firma Inglot, która od kanadyjskiego rynku rozpoczęła swoją globalną ekspansję.

Szansą na przyspieszenie polsko-kanadyjskiej wymiany handlowej są także kanadyjskie inwestycje w Polsce. W 2014 roku ich skumulowana wartość wyniosła 264 miliony dolarów. Do największych podmiotów kanadyjskich działających na polskim rynku zaliczają się: Bombardier, Pratt & Whitney Canada, McCain, Apotex, Valeant, Redknee, SNC-Lavalin, Heli-one czy CGI.

Dobre relacje gospodarcze ma budować współpraca wyższych uczelni. Co roku Kanada gości wielu studentów z Polski z wizami ważnymi dłużej niż sześć miesięcy. Mogą oni ubiegać się o prestiżowe stypendia na studia doktoranckie Vanier Canada lub Banting Postdoctoral Fellowships.

Od ubiegłego roku łatwiej także dostać się do Kanady: zniesiono bowiem obowiązek wizowy dla obywateli polskich bez paszportów biometrycznych.

zz wymiana1