25 CZERWCA: CELEBRATION SQUARE WE WŁADANIU POLONII

Polacy w Kanadzie Series czer 9, 2016 at 6:55 pm

zz dzien polskiNiechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy DZIEŃ POLSKI w Mississaudze mają.

Kanada to kraj wielu kultur, tradycji, wielu nacji, każda z nich chce odcisnąć swoje piętno, być rozpoznawalna także poza swoim środowiskiem. To dodaje splendoru, prestiżu, wzbudza podziw oraz ma swoje przełożenie na pozycję w społeczeństwie ogólno-kanadyjskim. Stwarza możliwość szerszej reprezentacji na wszystkich szczeblach kanadyjskich władz.

Osób przyznających się do polskich korzeni jest w Kanadzie, w tym w Mississaudze wielu. Gdybyśmy potrafili działać wspólnie, wspierając się wzajemnie moglibyśmy „góry przenosić”.

Niestety, zbyt duża liczba osób mogących potencjalnie przyczyniać się do rozkwitu naszej grupy etnicznej ogranicza się do zachowań obojętnych lub krytykujących wszystko i wszystkich zapominając, że to przez ich społeczną indolencję jest jak jest, a mogłoby być znacznie lepiej. Trochę smutne, że polonijne biznesy nie są zbyt hojne w tworzeniu siły i prosperity Polonii, bez wsparcia finansowego nawet najlepsze chęci i starania dadzą mizerne rezultaty.

Chwała więc tym, którzy rozumieją i doceniają wysiłek organizacji polonijnych, zarówno dorosłych i tych skierowanych na dzieci i młodzież. Warto pamiętać, że nie tylko bezpośredni zysk się liczy, że inwestując w harcerstwo, zespoły sportowe , wokalne, taneczne dajemy szansę naszym dzieciom by nie zeszły na tak zwane manowce.

Najbliższą okazją jest sponsorowanie Dnia Polskiego w Mississaudze organizowanego przez Kongres Polonii Kanadyjskiej Okręg Mississauga. Obecnie prezesem KPK OM jest harcmistrzyni ZHP Kanada, znana ze społecznej aktywności Anna Mazurkiewicz. Przed laty było to tylko marzenie jej i zarządu KPK OM, które poparte ciężką pracą i determinacją stanie się faktem dnia 25 czerwca 2016 r.

Pod jej batutą grupa wolontariuszy organizuje po raz drugi w Mississaudze, a po raz pierwszy na Celebration Square – święto Polonii, Dzień Polski.

Dzień wcześniej 24 czerwca w godzinach od 7 wieczorem do 2 w nocy w Centrum Jana Pawła II przy 4300 Cawthra Rd. w Mississaudze odbędzie się Zabawa Taneczna z okazji Polskiego Dnia. Do tańca grać będzie zespół Impuls, bilety tylko $20 już dostępne w Centrum. Należy pospieszyć się ponieważ zainteresowanie jest ogromne. Tańczyć będzie można do utraty tchu, ponieważ organizatorzy Polskiego Dnia w trosce o dobre  samopoczucie biorących udział w zabawie rozpoczynają Festiwal na Celebration Square 25 czerwca, w sobotę, o godz. 1 po południu.

Aż do godziny 11 wieczorem smakosze polskiego piwa będą mogli raczyć się nim w ogródku piwnym prowadzonym przez Rycerzy Kolumba. Dzieci będą miały atrakcję w postaci dmuchanego zamku. Dla większych dzieci nie wykluczając dorosłych będzie pokaz zdalnie sterowanych samochodów osobowych i ciężarowych. Z myślą o dzieciach i młodzieży ZHP Kanada organizuje wiele ciekawych propozycji w postaci: malowania twarzy, kwizów i konkursów, „paszportów”, możliwości robienia zdjęć ze znanymi osobami z historii Polski. Będzie też klown wyczarowujący balonowe zwierzęta, a nawet „Lajkonik”.

Będzie pokaz aut – eksponatów niegdyś popularnych w Polsce i nie tylko. W Szklanym Pawilonie będzie prezentacja sztuki: malarskiej, rzeźbiarskiej i fotograficznej. Muzeum Orlińskiego zaprezentuje część swoich pięknych zbiorów – militariów. Swoje 60-lecie podkreśli obecnością na Festiwalu Polsko Kanadyjski Instytut Badawczy prezentując swoje osiągnięcia i sprzedając publikacje o polskiej grupie etnicznej w Kanadzie.

Wielbicielom muzyki klasycznej i chóralnej duchową ucztę zaprezentuje Kanadyjskie Towarzystwo Chopinowskie oraz chór Novi Singers. Art Bis zaprosi do śpiewanej „Biesiady”. Ponadto wyświetlany będzie film „ Jack Strong” omawiający losy płk. Ryszarda Kuklińskiego, polskiego oficera sztabowego, który by ratować Polskę przed potencjalną zagładą zdecydował się zostać szpiegiem. Będzie też rysunkowy film dla dzieci, który zapewne ucieszy też wielu dorosłych.

Na głównej scenie pojawią się soliści, grupy wokalne i taneczne prezentując: tradycyjny polski folklor, a także pop, rock, jazz i hip-hop. Swoje występy potwierdziły: Zawsze Abba, C’est la vie, Kinga Lizoń, Źródło, The Wasted Knights, Art Bis, Brawo, Konsorcjum, Olenka Bak, Flash Blues, The Warsaw Falcons, Faza, Anna Wójcik, Harnasie, Ludowa Nuta, Mr. System, Ok Janus, Radość Joy i Dominik Wrona.

Będą również ekrany z pokazem slajdów na temat ciekawych faktów dotyczących polskiej grupy etnicznej. Będzie polska kuchnia z kiełbaskami, pierogami, zapiekankami i innymi delicjami aż po słodycze i napoje. Będą sprzedawcy biżuterii, polskich pamiątek, produktów poprawiających zdrowie i urodę. I oby tam nas nie zabrakło, taka okazja zdarza się po raz pierwszy i to czy będzie kontynuowana zależy od nas. Wybierzmy się całymi rodzinami, przyprowadźmy naszych kanadyjskich sąsiadów i przyjaciół. Pokażmy im i naszym dzieciom oraz wnukom, że umiemy się bawić, mamy wiele do zaprezentowania z dziedziny kultury, tradycji, historii, zwyczajów i dorobku w innych dziedzinach.

Pokażmy, że będąc tolerancyjni, otwarci na inne kultury i zwyczaje jednocześnie potrafimy dumnie wypinać pierś z faktu bycia Polakiem lub co najmniej kimś o mocnych, zdrowych polskich korzeniach. Zapewne będzie też okazja do spotkań z ludźmi, których lubimy, cenimy, ale szalone tempo życia, praca, moc rozlicznych obowiązków nie pozwala nam na częstsze widzenie się z nimi. A więc do miłego zobaczenia.

Henryk Gadomski