Rząd nawiązuje stosunki dyplomatyczne z Iranem

Kanada Top News czer 11, 2016 at 12:30 pm
Justin Trudeau podczas swej kampanii wyborczej zapowiadał nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Iranem

Justin Trudeau podczas swej kampanii wyborczej zapowiadał nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Iranem

Rząd Kanady nigdy dokładnie nie sprecyzował, dlaczego zerwał stosunki z Iranem. Obecnie je odbudowuje.

7 września 2012 r. minister spraw zagranicznych John Baird oznajmił niespodziewanie, że Kanada zrywa stosunki dyplomatyczne z Teheranem i wydala wszystkich dyplomatów irańskich z Kanady. Wyjaśnił, że od tego dnia Kanada uważa Iran za kraj sponsorujący terrorystów i formalnie wpisała go na listę krajów sponsorujących terroryzm zgodnie z Ustawą o Sprawiedliwości dla Ofiar Terroryzmu.

Media cytowały tylko wypowiedzi premiera Stephena Harpera i innych przedstawicieli rządu, w których odnosili się oni do zarzutów stawianych Iranowi dotyczących wspierania terroryzmu, prac nad bronią nuklearną, wsparcia dla reżimu w Syrii i nawoływań do zniszczenia Izraela.

Obecnie minister spraw zagranicznych Stephane Dion potwierdził, że – zgodnie z obietnicami wyborczymi Justina Trudeau – Kanada rozpoczęła rozmowy z Iranem “na szczeblu oficjalnym” w celu wznowienia stosunków ale dodał, że “Ottawa wciąż ma wiele problemów z Teheranem”.

Min. Dion

Min. Dion

- Tak, takie rozmowy się rozpoczęły ale nie będę tego komentował  – stwierdził Dion w rozmowie z telewizją CBC, która spekuluje, że do negocjacji mogłoby dojść w Nowym Jorku, gdzie oba kraje mają swoje polityczne przedstawicielstwa.

Komentarza odmówił również przedstawiciel Iranu przy ONZ.

Minister Dion zastrzegł jednak, że nawiązywanie kontaktów z Iranem nie oznacza automatycznie, że Kanada zgodzi się z polityką tego kraju, a zwłaszcza z irańskim poparciem dla prezydenta Syrii al-Assada oraz groźbami w kierunku Izraela.

Stosunki kanadyjsko-irańskie zepsuły się w 2003 r. wraz z zgwałceniem i zamordowaniem kanadyjsko-irańskiej dziennikarki Zahry Kazemi w niesławnym więzieniu irańskim Evin. Od tego czasu Kanada zabiegała o potępienie Iranu w ONZ za naruszenia praw człowieka.

Zahra Kazemi

Zahra Kazemi

Jednym z powodów, dla których Kanada jednostronnie zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem, był wywiad z lipca 2012 r. udzielony przez attaché kulturalnego ambasady irańskiej w Ottawie, Hamida Mohammadiego, irańskiej witrynie internetowej dla irańskich emigrantów w Kanadzie, Iranians Residing Abroad (iranyad.ir).

W wywiadzie tym wzywał on Kanadyjczyków irańskiego pochodzenia do „zajmowania kluczowych stanowisk” i „opierania się wtopieniu w dominującą kulturę kanadyjską”. Także w tym wywiadzie wyrażał radość z powodu rosnącej liczby Irańczyków w Kanadzie, oceniając ich na około pół miliona i stwierdzając, że jest to korzystne dla Iranu, ponieważ część tej społeczności, której drugie pokolenie już wchodzi do kanadyjskiego establishmentu, zachowuje silne przywiązanie i więź ze swoją ojczyzną.

Mohammadi opisał następnie intencje Iranu rekrutowania Kanadyjczyków irańskiego pochodzenia, by służyli Iranowi pod przykrywką działalności kulturalnej. Powiedział: „Do roku 2031 cała populacja imigrantów w Kanadzie zwiększy się o 64%, a liczba Irańczyków zwiększy się bardziej z powodu stopy urodzeń. Dlatego musimy wprowadzić bardzo skoncentrowane programy kulturalne, żeby wzmocnić i pielęgnować kulturę tej szybko rosnącej populacji. Jest oczywiste, że ta duża populacja irańska może tylko służyć umiłowanemu Iranowi dzięki tym programom i zgromadzeniom”.

zz iran4W okresie zerwania stosunków z Iranem, interesy Kanady reprezentowały Włochy ale taką sytuację minister Stephane Dion określił jako absurdalną.

- Dzięki Bogu mieliśmy pomoc ze strony Włochów ale byłoby zdecydowanie lepiej, gdyby Kanada sama mogła sama rozwiązywać swoje problemy - powiedział Dion. - A Kanada potrzebuje zaangażowania w regionie i w tym kraju, o co zresztą proszą nas nasi sojusznicy.

W lutym rząd liberalny zapowiedział zniesienie niektórych sankcji wobec Iranu, ale nie wszystkich. Obecnie minister Dion nie chciał spekulować na temat zakresu odnawianych stosunków ale wykluczył otwarcie ambasady w Teheranie w najbliższych latach.

zz iran5