Konkurs: Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony

Polacy w Kanadzie czer 12, 2016 at 8:25 am

zz pileckiSPK Toronto zachęca polonijną młodzież szkolną do wzięcia udziału w konkursie literackim, który jest częścią Projektu “Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” objętego Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Fundatorem nagród jest Minister Edukacji Narodowej.

Rotmistrz Witold Pilecki to człowiek legenda, postać wielka i niepowtarzalna. Jego losy splotły się nierozerwalnie z losami Ojczyzny. Bronił jej wolności w roku 1920, we wrześniu 1939 r. Poznał piekło niemieckiego obozu koncentracyjnego, stworzył tam podziemny ruch oporu. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Niepogodzony z kolejną okupacją, niezłomnie zabiegał o wolność i suwerenność, zamordowany przez komunistycznych siepaczy po okrutnym śledztwie i parodii procesu sądowego.

Rotmistrz Pilecki

Rotmistrz Pilecki

Konkurs ten pozwoli młodzieży poznać bliżej losy człowieka, wiernego ideałom i wartościom, które realizował niezwykłymi czynami, służbą ludziom i godnym życiem. Rotmistrz Witold Pilecki został uznany przez brytyjskiego historyka, profesora Michaela Foota, za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej.

Termin nadsyłania prac (opowiadania lub eseju): 20 września br. Powinny być oryginalne i odznaczać się bogatą polszczyzną oraz niebanalnym spojrzeniem na postać bohatera na tle jego czasów.

Regulamin oraz szczegóły konkursu  - TUTAJ.