Ontario “desperacko” potrzebuje stacji ładowania samochodów elektrycznych

Rynek Top News czer 12, 2016 at 4:00 pm
W Ontario jest już kilka stacji ładowania, jak np. ta w Distillery District w Toronto ale przewiduje się, że w 2020 roku będzie 14 tysięcy takich pojazdów na drogach prowincji

W Ontario jest już kilka stacji ładowania, jak np. ta w Distillery District w Toronto ale przewiduje się, że w 2020 roku będzie 14 tysięcy takich pojazdów na drogach prowincji

Rząd prowincji zakłada, że 5% sprzedawanych samochodów do roku 2020 będzie pojazdami z napędem elektrycznym.

Analitycy rynku twierdzą, że dynamiczny rozwój motoryzacji elektrycznej jest nieunikniony, a Ontario jest na dobrej drodze, aby poradzić sobie ze wzrostem liczby pojazdów elektrycznych na drogach. Jednak do największych wyzwań w tym względzie należy zwiększenie liczby stacji szybkiego ładowania no i przekonanie sceptycznych kierowców do zakupu aut na prąd.

- Krytyczne jest w tym celu zapewnienie odpowiedniej infrastruktury - ocenia  Brian Millar, rzecznik Plug’nDrive, organizacji wspierającej motoryzację elektryczną. - W przeciwnym razie obudzimy się pewnego dnia ze świadomością, że nie jest to przechodząca moda, że auta takie są coraz bardziej popularne, ale nie mamy jak ich “karmić”.

Kilka dni temu premier Ontario Kathleen Wynne ujawniła plan rządu liberalnego dotyczący zmian klimatycznych, oceniany na 8.3 mld dol. Jego celem jest m.in. uzyskanie 5% sprzedaży aut elektrycznych do roku 2020 r.

Zgodnie z tym planem, Ontario będzie oferować rabaty w wysokości do nawet do $14.000 na zakup pojazdów elektrycznych oraz do $1000 na zainstalowanie domowej stacji ładowania w domu, a także zapewni mieszkańcom prowincji darmowe ładowanie nocą przez 4 pierwsze lata, począwszy od roku 2017.

Ładowanie pojazdu w domu nie zapewni przejazdu na dłuższych trasach. Do tego celu potrzebna jest rozwinięta sieć stacji łądowania

Ładowanie pojazdu w domu nie zapewni przejazdu na dłuższych trasach. Do tego celu potrzebna jest rozwinięta sieć stacji łądowania

Prowincja stara się aby we wszystkich  nowo budowanych domach i townhouse’ach wprowadzić obowiązkowe gniazda zasilające w garażach na 50 amp i 240-wolt.

Ponadto, począwszy od 2018 roku, ładowanie elektryczne będą musiały udostępniać chętnym wszystkie nowo wybudowane biurowce i budynki komercyjne.

W Ontario sprzedaje się około 248 tysięcy samochodów rocznie.

W tym 2800 to pojazdy hybrydowe, a 3700 to pojazdy w pełni elektryczne. Prowincja ma jednak nadzieję, że w ciągu najbliższych 4 lat liczba ta wzrośnie do 14.000. Obecnie po drogach Ontario porusza się około 11 milionów samochodów osobowych i ciężarowych.

Problemem numer jeden dla pojazdów elektrycznych jest kwestia jazdy na długich dystansach przy niedostatku publicznych stacji szybkiego ładowania. Choć większość użytkowników będzie ładować swoje pojazdy w domu, zapewni im to jazdę na stosunkowo krótkich trasach.

W ubiegłym roku rząd prowincji ogłosił, że przeznacza 20 mln dol. na budowę stacji publicznych.  Ale obecnie istnieje ich tylko pięć. Liczba ta zwiększy się do 200 do marca 2017 roku.

Tesla ma wprawdzie już 50 publicznych stacji ładowania ale przeznaczonych dla pojazdów własnej produkcji.