Walmart Canada rozstaje się z Visą

Rynek Series Top News czer 12, 2016 at 10:00 am

wal3

Walmart Canada zapowiada, że wkrótce nie będzie akceptował zakupów płatnych kartą kredytową Visa.

To nie pierwsza sieć sklepów, która doszła do wniosku, że opłaty, jakich przy takich transakcjach oczekuje Visa są zbyt wysokie. Kart Visa nie akceptują sieci sklepów NoFrills, a także Costco.

Wszystkie karty kredytowe pobierają od sprzedawców detalicznych opłaty, które z reguły sięgają wysokości 2,5% sumy płaconej za pomocą karty. Opłaty są różne – zależnie od rodzaju karty, z której korzysta klient oraz rodzaju umowy, jaką ma detalista z daną kartą kredytową.

Dokumenty dostępne na stronie Visa Canada pokazują, że w przypadku standardowych zakupów detalicznych dokonywanych w sklepach, opłaty wahają się od 1,42% do 2,08%. Tymczasem w przypadku Master Card opłaty te, w stosunku do niezależnych detalistów wahają się od 1,44% do 2%. Dla dużych sieci handlowych MC oferuje znacznie niższe stawki – już od 1,26% dla tych, których „minimalna suma zakupu netto” wyniesie powyżej 3 miliardów dolarów.

wal2Walmart Canada wydał oświadczenie, że nie będzie akceptować karty Visa we wszystkich swoich sklepach uzasadniając tę decyzję „niedopuszczalnie wysokimi” opłatami. W odpowiedzi Visa zakomunikowała, że oferuje detalistom „jedną z najniższych marż dostępnych dla dowolnego kupca”.

Przedstawiciele Walmart Canada odmówili podania kwoty sprzedaży rocznej uiszczanej kartami kredytowymi. Z oświadczenia opublikowanego na stronie internetowej można dowiedzieć się, że „spółka każdego roku opłaca ponad 100 milionów opłat na rzecz kart kredytowych”.

zz walmart2W skali światowej łączne przychody sieci Walmart w pierwszym kwartale tego roku wyniosły 115,9 miliardów dolarów amerykańskich.

Według informacji uzyskanych od kierownictwa Walmartu pierwszym sklepem, w którym od 18 lipca przestaną być akceptowane Visy będzie placówka w Thunder Bay Po tym sukcesywnie Visa przestanie być honorowana w kolejnych sklepach sieci w całej Kanadzie. W całym kraju znajduje się 400 sklepów Walmart, a ponad 11500 na świecie.

Kierownictwo sieci zaznacza, że w sklepach nadal będą akceptowane karty American Express i Master Card.

Przedstawiciel Visa Canada wyraził żal z powodu decyzji Walmartu. Napisał, że będzie ona miała „negatywny wpływ” na klientów sieci. Z kolei Walmart zaznaczył, że ma nadzieję, że w przyszłości uda się osiągnąć porozumienie z Visą dotyczące niższych opłat za dokonywane transakcje.

Walmart nie jest pierwszą siecią, która odrzuciła Visę.  Wcześniej sieć sklepów spożywczych No Frills przestałą akceptować Visę i American Express, twierdząc, że było to zbyt wielkie obciążenie dla ich biznesu. Ponownie czyni “klubowa” sieć Costco, przyjmując jedynie karty kredytowe MasterCard.