Pomimo wysokich zysków banki wciąż podwyższają opłaty

Kanada Series Top News czer 13, 2016 at 3:30 pm

zz bank1Banki kanadyjskie podnoszą opłaty na wybrane usługi bankowości personalnej, mimo iż wiele z nich odnotowuje stały wzrost przychodów.

W związku z tym warto przejrzeć bankowe rachunki, gdyż prawie wszystkie duże banki dokonały w tym roku wzrostu swoich opłat.

Instytucje finansowe zarabiają miliardowe zyski, więc podnoszenie opłat może zdenerwować wielu klientów. Jednak niektórzy eksperci twierdzą, że opłaty są rezultatem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

- Banki są drogie w utrzymaniu -  mówi wykładowca biznesu na Carleton University – Ian Lee.

zz bank2W ubiegłym miesiącu bank TD wykazał zysk w drugim kwartale w wysokości 2,05 mld dol. (w roku ubiegłym: “tylko” 1,86 mld) w głównej mierze dzięki bankowym zarobkom detalicznym.

Mimo to TD podniósł 1 marca niektóre opłaty. Na przykład, korzystanie z obcych (poza TD) bankomatów – o 50 centów do $2. To także ostatni z wielkich banków, który zdecydował się pobierać opłatę 75 dolarów za przeniesienie do innego banku konta TFSA (z oszczędnościami zwolnionymi od podatku). Bank TD zakomunikował, że wprowadza opłaty “aby pozostać konkurencyjnym na dzisiejszym rynku.”

Podwyżki opłat nie ominęły też banku CIBC. 1 kwietnia podniesiono minimalne saldo wymagane, aby uniknąć miesięcznej opłaty za konto czekowe (Everyday Chequing Account) – z $1000 do $2000. Związane z tym opłaty transakcyjne również poszły w górę.

zz bank4A CIBC również nie należy do przegranych – w drugim kwartale bank ten odnotował zysk do 941 mln (3,3% większy niż przed rokiem).

Zresztą podwyżki stosowane przez banki dotyczą najrozmaitszych usług, nie tylko rachunków oszczędnościowych i czekowych. Na przykład Scotiabank, BMO i National Bank podniosły w tym roku opłaty za korzystanie z ich kart kredytowych. W ostatni piątek BMO podniósł również opłatę za opóźnienie spłacania karty kredytowej – z $8 do $48.

W tym miesiącu National Bank podrożył o 25 centów pewne opłaty za usługi bankowe, wyjaśniając że zmiany te “są zgodne z rozwojem ich technologii cyfrowej”.

zz bank3- Przechodzenie do bankowości internetowej może być częściowo odpowiedzialne za wzrost opłat serwisowych – mówi cytowany na wstępie prof. Lee. – Coraz droższe jest odpieranie hakerów i walka z oszustwami online. W dzisiejszych czasach wielkie banki muszą stawiać czoła rosnącej konkurencji ze strony mniejszych instytucji, takich jak unie kredytowe, które stają się znacznie bardziej agresywne i coraz bardziej profesjonalne. A że zwiększona konkurencja zmniejsza marże, tym samym ​​banki nie są skłonne oferować coś gratis.