Automatyczne światła na skrzyżowaniach odejdą do lamusa?

Lokalnie Top News czer 14, 2016 at 9:45 am
W Szanghaju ręczne sterowanie ruchem sprawdza się.

W Szanghaju ręczne sterowanie ruchem sprawdza się.

Ręczne sterowanie ruchem to zdaniem burmistrza sposób na korki w centrum miasta.

Burmistrz John Tory odwiedził śródmieście Toronto podczas porannych godzin szczytu, alby obejrzeć na własne oczy jak działa projekt, mający na celu zwiększenie płynności ruchu drogowego na głównych ulicach miasta.

W ramach pilotażowego projektu, który rozpoczął się w poniedziałek, na ośmiu najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach w mieście to policjanci regulują działanie świateł i w ten sposób usprawniają przepływ samochodów. Innymi słowy – ręcznie regulują ruchem ulicznym. Test ten ma trwać cztery tygodnie. Następna taka próba odbędzie się jesienią.

Podczas szczytu na wielu skrzyżowaniach tworzą się zatory.

Podczas szczytu na wielu skrzyżowaniach tworzą się zatory.

- Dla mnie jest tajemnicą, dlaczego do tej pory nikt na taki krok nie wpadł – powiedział Tory w rozmowie z reporterem CP24, gdy przyglądał się ruchowi na skrzyżowaniu Front Street i University Avenue – To rozwiązanie jest rutynowo stosowane w takich miastach jak Chicago, Nowy Jork czy Vancouver. Myślę, że wprowadzenie ręcznego sterowania ruchem e godzinach szczytu, będzie bardzo ważnym krokiem dla usprawnienia bezpieczengo dla pieszych ruchu kołowego w mieście.

Jak już napisaliśmy, w trakcie trwania prób ruchem kierują policjanci. Intencją władz miasta jest wyszkolenie pracowników cywilnych w przyszłości, którzy mogliby zastąpić funkcjonariuszy policji. Do tego jednak, aby mogli to robić, potrzebne są zmiany w prawie drogowym.

John Tory na jednym ze skrzyżowań.

John Tory na jednym ze skrzyżowań.

- Zatrudnienie osób cywilnych byłoby znacznie mniej kosztowne – uważa burmistrz.

W najbliższym czasie, w ramach projektu pilotażowego, ręczne sterowanie ruchem odbywać się będzie na następujących skrzyżowaniach:

  • Bay Street i Queen Street
  • Front Street i Simcoe Street
  • Lake Shore Boulevard i Parklawn Road
  • Sheppard Avenue i Yonge Street
  • Bay Street i Bloor Street
  • University Avenue i Adelaide Street
  • Bay Street od Bloor Street do Front Street
  • Front Street i University Avenue