Niezwykły niedźwiadek albinos z BC

Kanada Top News czer 14, 2016 at 4:00 pm

zz bear W górskich okolicach Whistler w Brytyjskiej Kolumbii dostrzeżono białego (właściwie kremowego) niedźwiadka czarnego w towarzystwie matki. 

Biologowie potwierdzili, że nigdy wcześniej nie widziano  tu takiego zwierzęcia ale wykluczono mieszankę z niedźwiedziem polarnym (do takich mutacji dochodzi ostatnio).

Jak sądzą eksperci, zaobserwowany 5-miesięczny malec jest albo albinosem albo tzw. niedźwiedziem kermode, białym podgatunkiem, który żyje na północnych obszarach Brytyjskiej Kolumbii. Jedna dziesiąta jego populacji nosi futro białe lub kremowe. Czasem czarna matka może mieć dziecko z białym futrem.

Aby rozstrzygnąć dylemat, biolodzy muszą zobaczyć z bliska oczy niedźwiadka – ich różowo-niebieska barwa oznaczałaby albinosa.

zz bear3Jak każdy młody niedźwiedź w pierwszym roku życia ma tylko 50% szans na przeżycie. Wiąże się to z okresem godowym ich matek, bo w tym czasie samce często zabijają młode.

Jeśli matka zbliży się do siedzib ludzkich i zacznie żerować na śmieciach, jest to równie niebezpieczne. Duża zawartość tłuszczów w odpadkach w stosunku do ich naturalnego pożywienia działa jak narkotyk. Niedźwiedzie nie chcą się odzwyczaić, a w konsekwencji zanika ich mechanizm strachu, co naraża je na nieunikniony konflikt z ludźmi.