Terroryści na Filipinach zamordowali Kanadyjczyka

Kanada Top News czer 14, 2016 at 6:00 am
Na zdjęciu wykonanym przez terrorystów Robert Hall (z przyłożonym nożem do szyi) wśród innych zakładników.

Na zdjęciu wykonanym przez terrorystów Robert Hall (z przyłożonym nożem do szyi) wśród innych zakładników.

Działający na południu Filipin islamiści z radykalnego ugrupowania Abu Sajef, mającego powiązania z Al-Kaidą i Daesh, zabili kanadyjskiego zakładnika Roberta Halla .

- Wszystko każe nam sądzić, że kanadyjski obywatel Robert Hall, przetrzymywany jako zakładnik na Filipinach, został zabity przez swoich porywaczy – oświadczył wczoraj wieczorem premier Justin Trudeau. – Kanada uważa, że grupa terrorystyczna, która go porwała, jest w pełni odpowiedzialna za to bezsensowne morderstwo z zimną krwią – dodał.

Dzisiaj nad ranem władze Filipin potwierdziły śmierć Roberta Halla.

Hall jest drugim Kanadyjczykiem zabitym przez Abu Sajef po egzekucji 25 kwietnia Johna Ridsdela. Obaj we wrześniu 2015 roku zostali porwani wraz z dwójką obywateli Norwegii i Filipin na chętnie odwiedzanej przez turystów wyspie Samal, kilkaset kilometrów od terenów opanowanych przez Abu Sajef na południu kraju.

W maju porywacze udostępnili nagranie, na którym widać Roberta Halla i Kjartana Sekkingstada z Norwegii, w pomarańczowych strojach, w otoczeniu uzbrojonych mężczyzn z zamaskowanymi twarzami. Islamiści z Abu Sajef zażądali wówczas zapłacenia za nich w ciągu czterech tygodni 11,4 mln euro okupu.

Po zabiciu przez porywaczy Ridsdela premier Trudeau powiedział, że Kanada nigdy nie będzie płacić okupu za zakładników. To samo zapewnienie powtórzył dzisiaj.

Członkowie ugrupowania Abu Sajef dokonywali od lat 90. regularnych zamachów bombowych, porwań dla okupu i okrutnych zabójstw. Dzięki ofensywie armii filipińskiej wspieranej logistycznie przez Amerykanów islamiści ograniczyli działalność do południowej prowincji Sulu, złożonej z kilkuset wulkanicznych wysp i atoli koralowych.

Eksperci sądzą, że mimo złożenia przysięgi na wierność Daesh i równie okrutnych metod działania organizacja ta kieruje się raczej chęcią szybkiego, dużego zysku niż dżihadystyczną ideologią.