Emerycie! Uśmiechnij się, jutro będzie lepiej!

Kanada Series Top News czer 16, 2016 at 10:00 am

emeryt

Wiele wskazuje na to, że życie emerytów w Ontario, a być może w całej Kanadzie poprawi się. Rząd chce podwyższyć bardzo niskie obecnie emerytury i renty.

Premier Ontario, Kathleen Wynne jest skłonna zgodzić się na zmiany w systemie świadczeń emerytalnych w Kanadzie, jeżeli wartość tych świadczeń będzie zbliżona do kwoty zaproponowanej w projekcie prowincyjnego planu emerytalnego.

wynneWynne chce, by wartość świadczeń CPP (Canada Pension Plan) wzrosła o dwie trzecie, co obiecała podczas kampanii wyborczej do parlamentu Ontario.

Plan miałby zapewnić około 25 tysięcy dolarów rocznie na utrzymanie emeryta. Przekładałoby się to na przeciętny wzrost emerytury o 8 tysięcy dolarów. Oczywiście wysokość emerytury zależałaby od wielkkości zarobków i składek, jakie zostały wniesione do systemu emerytalnego.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy urzędnicy prowincyjni i federalni dokonali przeglądu i analizy sposobów potencjalnych zmian w federalnym systemie emertyalny, aby zobaczyć jaka jest możliwość koniecznych podwyżek emerytur, ale też i wzrostu składek na ubezpieczenie emerytalne. Zakulisowe negocjacje toczą się między ministrami finansów wszystkich prowincji Kanady a federalnym ministrem finansów Billem Morneau. W przyszłym tygodniu ma dojść do spotkania ministrów w Vancouver.

- Współpracujemy bardzo ściśle z rządem federalnym – powiedziała premier Wynne – Ta współpraca jest bardzo dobra od samego początku.

Minister finansów Morneau powiedział, że chce zakończyć negocjacje w sprawie systemu CPP do końca roku. Osiągnięcie porozumienia nie jest łatwe. Wprowadzenie zmian wymaga zgody siedmiu prowincji reprezentujacych dwie trzecie ludności kraju. Jest to wyższa porzeczka niż w przypadku zmian w Konstytucji. Matematyka wskazuje, że bez zgody Ontario żadne porozumienie nie jest możliwe.

Wynne zapowiedziała, że w przypadku braku porozumienia jest gotowa wypracować własny, prowincyjny program emerytalny.

————————–

Dla poprawienia nastroju, z nadzieją na lepsze jutro - obecnym i przyszłym emerytom - przypominamy popularną niegdyś piosenkę w niezwykłym i przewrotnym wykonaniu Stanisławy Celińskiej.