Coraz ważniejszy rynek dla polskich eksporterów

Polacy w Kanadzie Top News czer 23, 2016 at 12:37 pm

zz ikea2W 2015 roku polski eksport do Kanady wyniósł 1,12 mld euro w porównaniu do 947 mln euro rok wcześniej i 759 mln euro w roku 2013. 

Także w pierwszym kwartale 2016 roku sprzedaż polskich towarów na rynek kanadyjski wzrosła: do 326,5 mln euro z 305,1 mln euro w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku.

Ten wzrost powinien się dalej utrzymywać: według ekspertów Banku Zachodniego WBK, Kanada dywersyfikuje źródła swojego importu i szuka kontaktów z krajami innymi niż USA.

zz ikea6W sprzedaży do Kanady dominują wyroby przemysłu elektromaszynowego z 56-procentowym udziałem. Tradycyjnie silną grupę polskiego eksportu na rynek kanadyjski stanowią części i układy wykorzystywane w przemyśle lotniczym. Ważnym produktem są więc części silników turboodrzutowych i silników turbośmigłowych. Na kolejnym miejscu topowych produktów eksportowych znalazły się skóry – są to przede wszystkim skóry z norek. Kolejna grupa produktowa, jaka trafia do kanadyjskich odbiorców, to artykuły rolno-spożywcze.

Blisko 90 proc. polskiego eksportu trafia do prowincji Ontario i Quebec. Według Ministerstwa Rozwoju jest jednak potrzeba zintensyfikowania kontaktów gospodarczych i handlowych z administracją i władzami pozostałych prowincji – np. Alberty, która ma rozwinięty przemysł naftowy, oraz prowincjami zachodnimi.

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Montrealu zorganizował w Calgary na tegorocznych targach „Global Petroleum Show” polskie stoisko promocyjno-informacyjne. Prezentowało ogólne informacje dotyczące możliwości inwestycyjnych w Polsce oraz polskiego sektora energetycznego, w tym sektora ropy naftowej i gazu ziemnego, a także oferty poszczególnych polskich firm.

zz ikea4

Na rynek kanadyjski spogląda coraz więcej polskich firm meblarskich. Ta branża ma tam duży potencjał rozwojowy, bo liczba mieszkańców rokrocznie wzrasta, na co w dużej mierze ma wpływ nowa emigracja; każdego roku status stałego pobytu w Kanadzie otrzymuje około 250 tys. osób. Wśród nowo przybyłych największą liczbę stanowią małżonkowie lub partnerzy oraz pracownicy wykwalifikowani, w większości osoby w wieku produkcyjnym tworzące nowe gospodarstwa domowe.

zz ikeaDostawy polskiej branży meblarskiej do Kanady w 2015 roku warte były 97,7 mln dolarów, co pozwoliło Polsce zająć piątą pozycję pod względem wielkości dostaw mebli do tego kraju. Polskie firmy wyróżniały się także na ostatniej edycji targów Canadian Furniture Show – jednej z największych wydarzeń wystawienniczych branży meblarskiej w Kanadzie, organizowane corocznie od 1972 roku.

Obecnie polski eksport mebli do Kanady to głównie wyroby z polskich zakładów meblarskich produkujących dla firmy Ikea. Według Ikei, co trzeci mebel sprzedawany w jej sieci na świecie jest produkowany w Polsce. Obecnie Ikea posiada 11 sklepów w Kanadzie, planowana jest budowa kolejnych, można zatem oczekiwać wzrostu polskiego eksportu mebli do Kanady w kolejnych latach.

vKanada stwarza polskim firmom także okazje do inwestowania. Na rynku kanadyjskim największym polskim inwestorem jest KGHM Polska Miedź, która w marcu 2012 roku za ponad 9 mld zł kupiła 100 proc. udziałów w kanadyjskiej spółce wydobywczej Quadra FNX. Kolejnym znaczącym polskim inwestorem na rynku kanadyjskim jest firma Orlen, która w 2013 roku za prawie 800 mln dol. amerykańskich nabyła kanadyjską firmę Trioil. Z kolei w 2013 roku Kulczyk Oil Ventures kupił kanadyjską spółkę poszukiwawczo-wydobywczą Winstar Resources, notowaną na giełdzie w Toronto.