IKEA wycofuje ze sprzedaży “niebezpieczne” komody

Rynek Series Top News czer 29, 2016 at 12:15 pm
Komody Malm

Komody Malm

Od 2002 roku sprzedano ich w Kanadzie około… 6.6 milionów. Jednak kilka nieszczęśliwych wypadków do jakich doszło w Stanach z udziałem małych dzieci  spowodowało, że w USA i Kanadzie meble te całkowicie wycofywane są ze sprzedaży.

Jak doszło do tej tragedii? IKEA Canada tłumaczy, że użytkownicy, wbrew zaleceniom zapisanym w instrukcjach, nie przytwierdzali komody Malm do ściany, więc mogła ulec przewróceniu, zwłaszcza gdy stały na niej cięższe przedmioty, jak np. telewizor.  W ostatnich 14 latach łącznie było aż zgłoszonych w Ameryce 36 wypadków. W ich wyniku zginęło aż sześcioro dzieci w wieku od 1 do 3 lat.

zz ikea1W ubiegłym roku popularny producent mebli rozesłał do klientów specjalne zestawy części, które dodatkowo zabezpieczały komodę. Teraz jednak podjęto decyzję, by w ogóle wycofać je z oferty sklepów, a za oddaną, nawet starą komodę, nabywca otrzyma zwrot pieniędzy.

Komody Malm należały do jednych z najchętniej kupowanych mebli. W Stanach wycofanie z rynku dotyczy aż 29 mln egzemplarzy. Wycofanie produktu jest wynikiem zastosowania się do dobrowolnej normy ASTM, funkcjonującej tylko na rynku północnoamerykańskim.

U.S. Consumer Product Safety Commission zamieściła filmik obrazujący, jak łatwo przewracają się komody Malm: