Paula i Karol: kanadyjsko-polski pomysł na muzykę

Polacy w Kanadzie Top News lip 5, 2016 at 4:00 pm

zz paula3 zz karol2 21 lipca w Muzeum Emigracji w gdyńskim porcie  rozpocznie się seria „Koncertów z widokiem na świat” na naszym tarasie. W czasie lata występować tam będą młode zespoły o międzynarodowym składzie, często dzieci polskich emigrantów, których nieszablonowe brzmienia wprowadziły świeży powiew na polski rynek muzyczny.

25 sierpnia w Gdyni pojawią się Paula i Karol, którzy stał się jednym z najpopularniejszych zespołów indiefolkowych w Polsce. Został założony kilka lat temu przez urodzoną w Kanadzie wokalistkę i skrzypaczkę Paulę Bialski oraz polskiego wokalistę, gitarzystę i kompozytora Karola Strzemiecznego (Stan Miłości i Zaufania, Naiv).

Brytyjski „The Guardian” umieścił Paulę i Karola na liście „Sound of 2011 around the world”, prezentującej najciekawsze młode zespoły.

zz paula4Po wydaniu w grudniu 2009 roku EP-ki „Goodnight Warsaw” i rok później pierwszego studyjnego albumu „Overshare” , zespół zebrał entuzjastyczne recenzje w mediach, na blogach i wśród fanów w całej Polsce. Nazwano ich „odkryciem roku” i „najbardziej interesującym i jednym z najważniejszych nowych alternatywnych polskich zespołów”. Ich piosenki to nie tylko chwytliwe melodie, ale też teksty, z których bije szczerość, poczucie wspólnoty i dystans do postmodernistycznej pozy. Ich uniwersalny przekaz trafia do słuchaczy niezależnie od wieku i narodowości.

zz paula6Do tej pory Paula i Karol wydali trzy albumy studyjne – poza debiutanckim „Overshare” w 2012 ukazał się „Whole Again”, a w 2014 „Heartwash”. Oprócz największych przebojów, w Muzeum Emigracji zespół zagra premierowo kilka utworów z nowej płyty, planowanej na 2017 rok.

Paula i Karol rzadko bywają w Kanadzie. Najwięcej fanów mają w Niemczech i w Polsce.

Więcej o zespole: TUTAJ. Poniżej próbka ich muzyki: