Rynek mieszkaniowy w Toronto rozgrzany do czerwoności

Lokalnie Top News lip 7, 2016 at 10:00 am

house

Rynek nieruchomości w rejonie GTA oszalał. Ceny domów wzrosły w przeciągu ostatniego roku aż o 17 procent.

Jak informuje Toronto Real Estate Board (TREB) przeciętna cena nieruchomości w rejonie Toronto wynosiła w czerwcu 746.546 dolarów, o 16,8% więcej od ubiegłorocznej, która sięgała $639.309.

Tak gorącego rynku handlu nieruchomościami nie było od bardzo dawna. Domy stały się dla przeciętnego mieszkańca miasta dobrem praktycznie nieosiągalnym. Pamiętać należy, że średnia ta obejmuje wszystkie rodzaje nieruchomości – domy wolnostojące, bliźniaki, szeregowce i mieszkania.

Dlaczego tak się dzieje? Fachowcy twierdzą, że popyt jest znacznie większy od podaży. Wiele domów jest kupowanych przez zagranicznych inwestorów, którzy traktują je jako lokatę kapitału. Tak wielki wzrost cen nieruchomości dotyczy w Kanadzie dwóch miast – Vancouver i Toronto.

Wiadomości o szalejącym rynku nieruchomości skłania rządy federalny i prowincyjny do rozważenia kroków, które spowodowałyby schłodzenie rynku real estate w obu miastach. Rozważane jest wprowadzenie wysokiego podatku za domy, które są niezamieszkane.

W ubieglym miesiącu rząd federalny powołał specjalną grupę, która będzie miała za zadanie monitorowanie rynku mieszkaniowego i problemów z przystępnością mieszkań dla przeciętnych obywateli.