Patryk Wronka trenuje z gwiazdami z NHL

Polacy w Kanadzie Top News lip 15, 2016 at 4:00 pm

zz wronka2Od 4 lipca przebywa w Kanadzie młody polski hokeista Patryk Wronka, najlepszy napastnik ostatnich mistrzostw świata Dywizji IA w hokeju na lodzie.

Wronka  przygotowuje się tu do nowego sezonu, przebywając na letnim obozie treningowym prowadzonym przez Jarosława Byrskiego, gdzie ma możliwość ćwiczyć z największymi gwiazdami NHL. Letni camp trwa 2 i pół tygodnia.

- Codziennie jestem po cztery, a nawet pięć godzin na lodzie. Są to dla mnie zupełnie nowe treningi. Poznaję nowe ciekawe ćwiczenia. Już sam fakt, że trenuję z gwiazdami z NHL sprawia, że czuję się tu wyjątkowo - mówi napastnik hokejowej reprezentacji Polski Patryk Wronka.

- Trenowałem już między innymi razem z Jeffem Skinnerem i Jasonem Spezzą. To znakomici zawodnicy. Nie brakowało też innych hokeistów z NHL. Na pewno ten wyjazd to dla mnie wspaniała okazja do nauki - twierdzi 21-letni wychowanek Podhala Nowy Targ.

zz wronka1Pochodzący z Polski Jarosław Byrski prowadzi swoją szkołę w Toronto już od kilkudziesięciu lat. Założyciel i właściciel SK8ON w ubiegłym roku rozpoczął współpracę z Polskim Związkiem Hokeja na Lodzie.

- Wiedza od trenera Byrskiego jest bardzo cenna. Jego wskazówki dużo dla mnie znaczą i na pewno pomogą mi się rozwijać. Jestem tu na arenie z czterema lodowiskami. Trener Byrski ma swoje sprawdzone miejsca, gdzie zazwyczaj odbywają się jego campy i trenujemy właśnie na tych lodowiskach. Dzień jest dokładnie rozpisany. Od 9 do 11 rano dużo jeździmy po lodzie. Jest wtedy nacisk na prowadzenie krążka. Po przerwie na lunch wracamy znów na lód i ćwiczymy technikę pracy z kijem, po czym zajęcia kończą się godzinnym treningiem nad samym oddawaniem strzałów. Mam tu wszystko, co najbardziej potrzebne jest hokeiście - mówi Patryk Wronka.

Z inicjatywy prezesa PZHL Dawida Chwałki “Jari” Byrski poprowadził już dla trenerów i adeptów hokeja dwa szkoleniowe campy w Katowicach i Poznaniu. Kolejny ma odbyć się we wrześniu.

- Rozmawialiśmy ogólnie o hokeju, także polskim. Wojtek Wolski opowiadał mi również o rozgrywkach KHL. Pogratulowałem mu wygranej w lidze z zespołem z Magnitogorska - dodaje Patryk Wronka, nie kryjąc satysfakcji z możliwości uczestnictwa w treningach w Kanadzie.

Warto zaznaczyć, że podczas zajęć u Jarosława Byrskiego nie brakuje polskich akcentów. W zajęciach uczestniczy również 16-latek z Tychów – Kacper Gruźla. Wychowanek MOSM został zaproszony do Toronto przez Jarosława Byrskiego, wcześniej był uczestnikiem campów w Katowicach i Poznaniu.

- Kanada to kraj typowo hokejowy. Widać to tu na każdym kroku. Gdy tylko pojawiła się szansa wyjazdu nie zastanawiałem się nawet przez moment. Chciałem z tego skorzystać i już w tym momencie mogę powiedzieć, że dużo wyciągnąłem z tego campu - puentuje zawodnik Orli Znojmo.

24 lipca Patryk Wronka ma stawić się już w swoim nowym czeskim klubie i rozpocząć przygotowania do sezonu ligowego.