Co się stało z naszą kasą?

Innowacje lip 27, 2016 at 4:12 pm

Większość z nas oswoiła już w codziennym życiu temat bankowości internetowej. Wiemy jak przesyłać pieniądze przez email, jak on-line spłacić kartę kredytową, w sieci coraz częściej robimy zakupy. Kiedy jednak przyjdzie nam wysłać pieniądze do rodziny w Polsce – pojawiają się schody.

Pośredniczące banki i firmy zajmujące się transferami finansowymi, mają zaniżone przeliczniki walut i horrendalne opłaty. Problemem dla transakcji internetowych jest też brak zaufania i bezpieczeństwa. Jesteśmy zmuszeni korzystać z pośredników, wciąż bowiem nie umiemy odpowiednio zabezpieczyć się przed hackerami i przestępczością w cyberprzestrzeni. Istnieje jednak duża szansa, że już wkrótce przestaniemy tracić, a pośrednicy zostaną z Internetu wyeliminowani na dobre. Wszystko za sprawą kryptowaluty i tajemniczo brzmiących bloków łańcuchowych.

Bitcoin czyli kryptowaluta
Pojęcie kryptowaluty, czyli takich niby-pieniędzy, wprowadził do globalnej sieci www (w 2009 roku) człowiek (lub grupa ludzi) przedstawiający się jako Satoshi Nakamoto. Internetowa wymiana bitmonet oparta jest na sieci peer-to-peer (P2P), która pozwala na równorzędną komunikację między wszystkimi hostami, w odróżnieniu od najbardziej popularnej dziś struktury klient – serwer. Dla ułatwienia – to tak jak w realu komunikujemy się wszyscy między sobą na równych zasadach, rozmawiamy, przekazujemy sobie bezpośrednio informacje. Nie korzystamy z jednego silnego, pośrednika czy guru, który kontroluje przepływ tych informacji. W modelu komunikacji peer-to-peer każdy z nas jest tak nadawcą, jak i odbiorcą. Struktura P2P jest płynna, czyli zależna od ilości zalogowanych osób i nie posiada centralnego serwera. Technologia ta służy do bezpośredniej wymiany plików pomiędzy użytkownikami, dzięki uzyskanemu dostępowi do zawartości ich twardych dysków.

Niełatwo operować czymś czego nie ma, ale, gdyby spojrzeć na to z innej perspektywy – karta kredytowa jest tylko kawałkiem plastiku, a nie realnym pieniądzem. Kiedyś istniała wymiana barterowa, a papierowy pieniądz był zupełną abstrakcją. Wszystko zależy od tego, jak się między sobą umówimy.

Bitcoin

Wirtualne pieniądze (bitmonety) mogą zostać zapisane w Twoim osobistym komputerze (lub telefonie komórkowym) w specjalnym pliku portfela. Jeśli nie chcesz trzymać ich u siebie (bo na przykład nie masz dobrego programu antywirusowego i boisz się ataku hackera), możesz je zdeponować w zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli, prowadzonym przez osoby trzecie. Analogia: kasa w sienniku – potencjalny złodziej – bank nasuwa się sama.

W dowolnym momencie wirtualne pieniądze można przesłać do dowolnej osoby posiadającej adres bitcoin, w dowolnym miejscu na świecie, w czasie rzeczywistym, bez prowizji, limitów i ograniczeń. Jak to możliwe? Bitcoin jest walutą niezależną od banków, rządów i instytucji, co oznacza, że spadek wartości dolara czy załamanie się nowojorskiej giełdy nie mają na nią realnego wpływu. Wirtualne pieniądze nie mogą zostać skonfiskowane przez bank, komornika czy współmałżonka przy rozwodzie. Dodatkowo bitcoin jest ograniczony ilościowo, a co za tym idzie – odporny na inflację. Według założeń jego twórcy powstać może maksymalnie 21 milionów bitmonet.

Bezpieczeństwo transakcji wirtualnymi pieniędzmi zapewnia innowacyjny mechanizm kodujący (kryptograficzny). Każdy użytkownik sieci bitcoin otrzymuje cyfrowe podpisy-klucze, które pozwalają uwierzytelnić transakcję, ale także zachować całkowitą anonimowość. System nie pyta o twoje dane osobowe, pyta o szereg cyfr i liter – szyfr znanych tylko tobie.

Blockchain – rewolucja bloków
Łańcuch bloków [blockchain] to najważniejsza rewolucja technologiczna, jakiej dokonał bitcoin. Najprościej rzecz ujmując – jest to publiczna lista wszystkich transakcji, jakie kiedykolwiek miały miejsce w sieci Bitcoin. To coś w rodzaju wirtualnej księgi rachunkowej, której nie sposób podrobić. W ten sposób kontroluje się, by żadna bitmoneta nie została wydana podwójnie, a transakcje zapisane w łańcuchach bloków są jawne dla każdego i nieodwracalne. Blockchain ma więc kluczowe znaczenie dla utrzymania przejrzystości systemu Bitcoin. O ile sama cyber waluta w świecie finansów ma sporo przeciwników, o tyle łańcuchy bloków zyskały globalne uznanie. Blockchains wykorzystane mają być w naszej tradycyjnej bankowości oraz jako system uwierzytelniania dokumentów i podpisu cyfrowego w administracji państwowej.

BitcoinATM

Kto jest za? 

W 2013 w Vancouver w kawiarni Waves Coffee Shop uruchomiono pierwszy na świecie bankomat na bitcoiny. Za jego pomocą można wymienić gotówkę na bitcoiny lub sprzedać bitcoiny i wypłacić dolary kanadyjskie. Dwa lata później, w 2015, oszacowano istnienie bitcoin’owych maszyn ATMs na ponad 400, z czego znaczna większość znajduje się w Ameryce Północnej. W Szwajcarii bitmonety są traktowane jak zwyczajna waluta. W Niemczech dopuszczono je do prywatnych transakcji. W Wenezueli Tajlandii bitcoiny są nielegalne. A w Polsce, jak to w Polsce – wirtualną walutę próbowano opodatkować.

Pieniądz, którym posługujemy się dziś, to pieniądz oparty na naszej wierze oraz zaufaniu do rządów i banków. Pieniądz, który od lat nie ma żadnego pokrycia w dobrach materialnych. Ileż się słyszy o kryzysach, inflacjach, bankructwach państw i publicznym długu. Może czas zaufać sobie samym? Bitcoin bazuje na matematyce, a nie na ludzkiej chciwości. Jego wartość rośnie wraz z jego popularnością – im więcej użytkowników tym silniejsza bitmoneta. Jest przyszłością transakcji internetowych. Przełomową technologią, która zmienia na naszych oczach świat finansów. Tak, jak kilka lat temu e-mail zmienił sposób naszej komunikacji.

Kaja Cyganik