Jak w rodzinie

Rynek lip 27, 2016 at 1:13 pm

—Dlaczego ważne jest, aby dbać o zęby?
—Bo są one odbiciem stanu zdrowia całego naszego ciała.

dr_Zariczniak_Hamilton_fot_Maksymilian_Bus

Dr Bogdan Zariczniak, klinika Stonehill Dental, Hamilton, Ontario.

 

Zęby to jedna z pierwszych rzeczy, którą zauważamy jak na kogoś patrzymy. Zęby wiele o nas mówią. Stan zdrowia naszej jamy ustnej odzwierciedla często stan całego naszego zdrowia. Paradontoza, czyli cofanie się dziąseł jest uważana za jedną z przyczyn ataku serca. Zdrowe i ładne zęby nie tylko znacznie podnoszą poczucie własnej wartości, ale pomagają ci dłużej żyć i cieszyć się lepszym zdrowiem. Po prostu wraz ze zdrowymi zębami rośnie jakość naszego życia.

—Dlaczego ludzie z zadbanymi zębami cieszą się generalnie lepszym zdrowiem niż pozostali ?
—Istnieje korelacja – jeśli osoba dba o jakąś część swojego ciała to bardzo prawdopodobnym jest, że dba również o całe swoje ciało. Jeśli dba się o higienę swojej jamy ustnej, ma się mniej bakterii w swoim organizmie. Natomiast jeśli żyje się z np. paradontozą, która jest niczym innym jak zapaleniem dziąseł, bakterie które żyją w tych chorych dziąsłach rozchodzą się po całym organizmie. Badania naukowe wskazują, że kobiety, które podczas ciąży miały paradontozę rodzą dzieci o mniejszej wadze. Przy paradontozie nasze ciało musi walczyć 24 godziny na dobę z chronicznym zapaleniem i atakami bakterii. Przepracowany w ten sposób układ immunologiczny często nie może efektywnie zwalczać zewnętrznych zagrożeń. Nasza odporność spada, jesteśmy bardziej podatni na ataki ze środowiska zewnętrznego.

—Jak wygląda poziom higieny w Ontario?
—Jest nieco bardziej satysfakcjonujący niż reszta świata, ale jeszcze nie na tym poziomie gdzie powinien być. Zaledwie około 13 procent ludzi czyści zęby nicią dentystyczną dwa razy dziennie, jak powinno się to robić. Zaledwie 60% ludzi codziennie szczotkuje zęby. Wiele osób nie odwiedza gabinetów, a w związku z tym nie wiedzą nawet że mają zapalenie dziąseł i ozębnej. Ogromna większość ludzi ma nieuzupełnione braki w uzębieniu oraz nie korzysta z okresowego dokładnego czyszczenia swoich zębów w gabinetach. Co więcej, oceniam że 80% mieszkańców Ontario od wielu wielu lat nie była nawet na bezpłatnym sprawdzeniu swej jamy ustnej.

—Jakie sytuacje powinny uruchomić nasz sygnał alarmowy?

Ból – bo on jest zawsze sygnałem alarmowym. Niestety pojawienie się go często oznacza poważniejszą diagnozę. Na pewno dobrym posunięciem jest niedopuszczenie do takiej sytuacji. Będzie to korzystne dla naszego zdrowia i dla naszej kieszeni.
Narośl lub zgrubienie gdziekolwiek w jamie ustnej. Twój dentysta jest pierwszą osobą, która może zdiagnozować raka jamy ustnej. Występowanie tego typu raka w Kanadzie jest niestety w stadium wzrostu. Zmian, szczególnie utrzymujących się przez dłuższy czas nie wolno lekceważyć.
Smak krwi w jamie ustnej czy krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania. Jeśli utrzymują się przez dłuższy czas jest to prawie na pewno zapalenie dziąseł czy paradontoza. Choroby te bardzo negatywnie wpływają na cały nasz organizm i nie leczone prowadzą do utraty zębów.
Brudne zęby, wyraźne plamy na zębach, świadczą o obecności dużej ilości bakterii i prawdopodobieństwie dziur w zębach oraz są dalece nieestetyczne, co wpływa na negatywny odbiór osoby w sytuacjach towarzyskich. Zębów takich nie da się efektywnie oczyścić w warunkach domowych, wymagają wizyty w gabinecie stomatologicznym.

dr_Zariczniak_Stonehill_fot_Maksymilian_Bus

Dr. Zariczniak: “Nasza filozofia? Konserwatywna, dopasowana do każdego indywidualnego pacjenta.”

—Jak wykryć raka jamy ustnej?
—Czasem można wykryć go tylko na prześwietleniu w zależności od tkanki w jakiej występuje. Przykładem może być rak w kości. Jeżeli jest w dziąsłach lub na języku wtedy możemy go zobaczyć. Często umiejscawia się pod językiem, na podniebieniu lub na dolnej powierzchni jamy ustnej. Często, choć nie zawsze jest to białe zgrubienie, które można wyczuć. Robi się wtedy biopsję i sprawdza pod mikroskopem, czy jest to rzeczywiście nowotwór. W każdej sytuacji gdy czujemy ból, dziwne zmiany lub dyskomfort w obrębie jamy ustnej powinniśmy nie zwlekać i udać się na konsultację do gabinetu dentystycznego. Wczesne wykrycie raka ogromnie zwiększa szanse jego wyleczenia.

—Czy można wyleczyć chorobę dziąseł czy paradontozę?
—Można i należy ją leczyć i zatrzymać, ale nie można cofnąć zniszczeń których dokonała. Po prostu stracone kości i dziąsła nie odrosną. Kości i dziąsła są fundamentem utrzymującym zęby w pozycji. Im więcej tego fundamentu stracimy tym bardziej niepewnie umocowane staną się nasze zęby, aż do momentu gdy nie będą miały oparcia i obluzowane, będą musiały wypaść. Przy tej chorobie strata zębów to nie wszystko. Obecność bakterii powoduje ryzyko zakażenia i choroby mięśnia sercowego, które może skończyć się zawałem. Bardzo na tym również cierpi życie towarzyskie pacjenta z powodu uporczywego nieprzyjemnego zapachu z ust.

—Jakie są dziś trendy w dentystyce?
—Sto lat temu dentystyka opierała się na leczeniu nagłych i ciężkich przypadków. Słynne i przerażające wyrywanie zębów bez znieczulenia, łatanie dziur metalowymi plombami, leczenie kanałowe, próby uśmierzania bólu. Ostatnie 40 lat to wzrost znaczenia dentystyki prewencyjnej. Ludzie nie mają tylu dziur w zębach jak kiedyś. Leczenie kanałowe również nie jest aż tak konieczne. Dziś leczymy wady zgryzu, skupiamy się na estetyce i na tym, aby nasze zęby przetrwały w dobrym stanie całe nasze życie. Żyjemy dłużej niż kiedyś i cały czas pragniemy aby nasze zęby dobrze nam służyły – i były ładne. Większość moich pacjentów jest zainteresowana estetyką. Oferuję im kontrolę zgryzu, poprawę konturów i koloru zębów i oczywiście pełną ortodoncję. Przez ostatnie 20 lat najszybciej rozwija się leczenie TMJ, czyli zapobieganie zgrzytaniu zębami. Każda następna generacja jest bardziej zestresowana niż poprzednia, i zgrzyta zębami niszcząc je, ludzie nie zdają sobie z tego sprawy i dowiadują się o tym dopiero gdy zetrą sobie do 50% zębów.

—Ludzie na wszystkich szczeblach kariery chcą dziś dobrze wyglądać. Co mogą zrobić, aby uzyskać ten wymarzony hollywoodzki uśmiech?
—Na przykład uśmiech w 6 miesięcy. Tak, jesteśmy w stanie wyprostować zęby w 6 miesięcy. Gdy ząb nie jest ładny możemy go uratować nakładając na niego estetyczne nakładki – veneers. Ta usługa obejmuje również korekcję zgryzu. Zęby będą wyglądały jak nowe po założeniu lśniących koron, a tam gdzie zęba brakuje założymy elegancki mostek.
Zapraszamy na specjalny rodzaj czyszczenia zębów, które pomaga uniknąć wizyty u periodonty. Podczas gdy higienistka swymi narzędziami usuwa płytkę nazębną i wszelkie zabrudzenia, zęby i dziąsła płukane są specjalnym płynem antybakteryjnym. Efektem jest długotrwałe uczucie świeżości i eliminacja szkodliwych bakterii w dziąsłach.

—Jak zachęciłby Pan naszych Czytelników do odwiedzin w Pana gabinecie?
—W dentystyce dzisiejszej zauważam dwa trendy. Jeden to szybki masowy przerób: godziny otwarcia od samego rana do późnego wieczora, a wizyta przypomina wymianę oleju samochodowego w 5-minutowej stacji szybkiej obsługi. Drugi trend to podejście typu butik. Specjalista zna swoich pacjentów po imieniu, przyjmuje ich w komfortowych warunkach, poświęca czas tak na leczenie jak i na poradę. To właśnie mój gabinet. Wielu naszych gości to już kolejne pokolenia, a wszyscy moi pracownicy byli kiedyś naszymi pacjentami. Zapraszam do mojego gabinetu aby poczuć się ciepło, jak w rodzinie.

Z dr. Bogdanem Zariczniakiem
rozmawiał
Maksymilian Buś

Klinika Stonehill Dental
1314 Upper Wentworth St, Hamilton L9A 4W2
Tel. 905-574 2222

dr_Zariczniak_Stonehill_Dental_fot_Maksymilian_Bus

Stonehill Dental zaprasza do swojej dogodnej lokalizacji w Hamilton w okolicach Lincoln Alexander Hwy i Upper Wentworth St.