Mississauga opodatkuje zagranicznych inwestorów?

Rynek Series Top News sier 1, 2016 at 4:00 pm

zz miss6Nabywcy nieruchomości w Mississaudze pochodzący z zagranicy powinni zostać obłożeni podatkiem od przeniesienia własności w wysokości 15% wartości zakupu (property transfer tax)  – tak twierdzi Asha Singh, prezydent Mississauga Real Estate Board.

Opinie takie pojawiają się coraz częściej nie tylko w Mississaudze, odkąd rząd Kolumbii Brytyjskiej ustanowił w czerwcu podatek właśnie w wysokości 15%, obkładając nim cudzoziemców nabywających nieruchomości na przegrzanym rynku w Vancouver.

- Mississauga z pewnością spodziewa się wielu inwestycji z zagranicy, w większości z Chin i z Egiptu – powiedziała Singh w rozmowie z The Mississauga News. Przy średniej cenie domów w mieście wywindowanej aż do poziomu $637.660 (wzrost o 12,3% wobec ubiegłego roku) praktycznie młodzi nabywcy, rozglądający się za pierwszym domem, są wykluczeni z rynku.

zz miss3- Młodzi nabywcy nie są w stanie konkurować z zagranicznym kapitałem wpływającym  do miasta, więc uwzględnienie tego podatku wyrównywałoby ich szanse - mówi Singh. Ocenia ona, że jedna na pięć ofert złożonych w Missisaudze na kupno domu pochodzi spoza Kanady. I liczba ta stale rośnie, proporcjonalnie do tego, jak coraz bardziej nieprzewidywalny staje się globalny klimat polityczny.

- Większość zagranicznych nabywców jest zdania, że ​​Kanada jest bezpiecznym miejscem dla inwestycji. W związku z Brexitem i tym co się dzieje wokół wyborów Ameryce, coraz więcej ludzi chce ulokować swoje pieniądze właśnie tutaj – powiedziała Asha Singh.

Zakupują oni nie tylko luksusowe domy w cenie 3 mln dol. ale także ostatnie przystępne cenowo mieszkania w kondominiach o wartości około 280 tys. dol.

Radny prowincyjny z Mississaugi i zarazem ontaryjski minister finansów Charles Sousa zapowiedział już, że Ontario “będzie bardzo uważnie szukało sposobu zastosowania podatku od nieruchomości dla cudzoziemców,” ale jest świadomy tego, że podatek ten może negatywnie wpłynąć na inwestycje w innych częściach Ontario, które nie doświadczają gwałtownego wzrostu cen rynkowych.

Sprzedaż domów i mieszkań w Mississaudze tylko w czerwcu została wyceniona na 864 milionów dolarów, co oznacza wzrost o 19,9% w stosunku do poprzedniego roku. To rekordowy poziom sprzedaży.

zz mis7