Towarzystwo Warszawskie w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego

Polacy w Kanadzie Top News sier 3, 2016 at 4:00 pm

zz powst1Towarzystwo Warszawskie, działające w Toronto od 18 lat, tak jak każdego roku, 1 sierpnia o godzinie 11.00  (w  Polsce 17.00 – Godzina „W”) zgromadziło się pod Pomnikiem Katyńskim dla uczczenia 72. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Do grupy dołączyło wiele osób, które przybyły w odpowiedzi na apel Zarządu Towarzystwa, wystosowany do Polaków w prasie polonijnej. Wśród zgromadzonych, byli też wielce szanowni goście honorowi: trzech uczestników Powstania Warszawskiego i czterech naocznych świadków tego tragicznego okresu.

Na wstępie prezes Towarzystwa Warszawskiego Marian Kowalski przywitał zebranych, objaśniając cel spotkania. Wyraził też zadowolenie, że z roku na rok coraz więcej rodaków przyłącza się do uroczystości oddania hołdu bohaterom Powstania Warszawskiego.

Następnie Wanda Bogusz dokonała wprowadzenia w temat obchodów, przybliżając klimat i atmosferę tamtych dni. Dni, w których męstwo, odwaga i poświęcenie powstańców zapisało się w pamięci Polaków i miało ogromne znaczenie w podtrzymywaniu narodowego morale. To patos 63 dni walki prowadzonej w warunkach istnego piekła, kiedy miasto legło w gruzach, spopielały bezcenne skarby kultury, setki tysięcy ludzi straciło życie, a reszta mieszkańców poszła na tułaczkę i poniewierkę. Powstańcy w imię Boga, Honoru i Ojczyzny, swoje życie bohatersko złożyli na ołtarzu walki o wolne i suwerenne państwo polskie.

Wystąpienie zakończyła fragmentem wiersza ks. Jana Twardowskiego „Piosenka o Powstaniu”. Pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego została uczczona 72-sekundową minutą ciszy. Po czym zabierali głos, przywołując bolesne wspomnienia uczestnicy Powstania i osoby, które jako dzieci przeżyły te straszne chwile, powstańczego zrywu, o jakich nigdy się nie zapomina.

O swoich dramatycznych przeżyciach opowiadali kolejno: Maria Nowicka – pseudonim „Myszka”, Andrzej Łysakowski – pseudonim „Kozak”, którzy walczyli w Powstaniu jako najmłodsi powstańcy i cudem udało im się przeżyć, oraz Teresa Arabczak, Zofia Filejska, Alicja Wilman i 93-letni dziś powstaniec pan Arcymowicz. Opowieści te stanowią żywą historię i zawsze chylimy czoła przed bohaterami tamtych dni, tak i tutaj z największym zaciekawieniem zebrani słuchali przekazu, nagradzając go brawami.

zz powst2

W dalszej kolejności Wanda Bogusz zaprezentowała wzruszający wiersz okolicznościowy, własnego autorstwa, pt. „Czy warto było?”, a Ola Węsierska, zaintonowała pieśń powstańczą „ Pałacyk Michla” mobilizując wszystkich do wspólnego śpiewu przy akompaniamencie skrzypiec Joli Bieniek.

Zabrał też głos p. Grzegorz Waśniewski ze Stowarzyszenia Józefa  Piłsudskiego „Orzeł Strzelecki” Kanada. Mówił o historii KL Warschau, zachęcając aby przekazywać młodemu pokoleniu Polaków prawdy historyczne.

W hołdzie bohaterom złożony został biało-czerwony wieniec i zapalono znicze. Bukiet biało-czerwonych goździków złożyła też rodzina nieżyjącego kawalera orderu „Virtuti Militari”, majora Stanisława Milczyńskiego.

Program zakończył się odśpiewaniem „Hymnu Polski” i potrójnym okrzykiem „Chwała Bohaterom”. Po uroczystości prezes Towarzystwa Warszawskiego, podziękował zgromadzonym za przybycie, zapraszając do zapisywania się na listę Towarzystwa Warszawskiego u p.Teresy Dąbrowskiej, pełniącej w Zarządzie funkcję sekretarza.

zz powst3

Następnie był czas na pamiątkowe zdjęcia. A potem, na zaproszenie Zarządu Towarzystwa Warszawskiego, w pobliskim parku przy muzyce z „Zakazanych Piosenek”, kawie i słodkościach trwały dalsze, interesujące Polaków rozmowy.

Autorami tej części spotkania byli: Teresa Dąbrowska, Janusz Giergielewicz i Lucyna Paduch, która na tę okoliczność bezinteresownie przygotowała własnoręcznie pyszne faworki i rurki z kremem.

Bez względu na to „Czy warto było?”, 1 sierpnia. Godzina „W” (u nas  godz. 11.00) każdego roku pamiętajmy złożyć hołd Bohaterom Powstania pod Pomnikiem Katyńskim w Toronto.

Wanda Bogusz

zdjęcia: Marian Kowalski