W śmieciach w Kanadzie odnaleziono dokumenty warszawiaków

Polacy w Kanadzie Top News sier 3, 2016 at 12:30 pm

zz metro33Ta historia jest niesamowita. Na wysypisku śmieci odnaleziono zdjęcia i dokumenty warszawiaków, pochodzące z XIX wieku. Czy ktoś z Was zna rodzinę Kiełczewskich, z których pochodziła hrabina Skorupka?

Pudło o którym mowa znalazł mieszkający w Kanadzie kuzyn mieszkającej w Warszawie pani Joanny Nowkuńskiej-Sims. W środku znajdowały się dokumenty niejakiego Stanisława Sławoszewskiego i jego żon – informuje portal metrowarszawa.pl.

- Z dokumentów wynika, że mężczyzna był żołnierzem II korpusu, ona też była związana z Wojskiem Polskim. Oboje zostali odznaczeni medalami - mówi Joanna Nowkuńska Sims, która postawiła sobie za cel rozwikłanie tajemnicy, kim był para.

W znalezionym pudle znajdowały się m.in. stare zdjęcia i książki adresowe. Są też medale. I właśnie na tym tropie pani Joanna chce się skupić podczas ustalania tożsamości tajemniczych warszawiaków.  

zz metro66

- Postaram się dokładnie wyjaśnić historię przynależności pary do Wojska Polskiego. Może ułatwi to nam rozwikłanie zagadki - mówi.

Jednak to nie jedyne cenne odkrycie. W znalezionym kartonie znajdowało się również zdjęcie hrabiny Eweliny Skorupki (z rodziny Kiełczewskich), ubranej w czarną suknię żałobną z okresu Powstania Styczniowego.

zz metro3Zdjęcie hrabiny zostało wykonane w zakładzie Karola Beyera, pierwszego zawodowego fotografa Warszawy, nazywanego “ojcem polskiej fotografii”, dzięki któremu można się dowiedzieć, jak wyglądała Warszawa w latach 50. i 60. XIX wieku.

Jeżeli ktokolwiek ma jakiekolwiek informacje na temat tego, kim jest para ze zdjęcia lub hrabina Ewelina Skorupka proszony jest o kontakt na adres: [email protected]