Moje kuchenne zabawki

Porady babci Jelonki sier 4, 2016 at 1:22 pm

Spiralizer
Zobaczyłam go pierwszy raz na targach żywności w Toronto Convention Centre i od razu mnie zauroczył. Spiralizer – bo o nim mowa, to po prostu spiralna tarka, dzięki której zapominamy o tym, że nie wolno bawić się jedzeniem! Z taką tarką nie tylko wolno, ale nawet trzeba.
Ten kuchenny gadżet jest bardzo prosty w obsłudze, posiada wymienne ostrza z nierdzewnej stali, każde z inną funkcją krojenia. Możemy więc np. wyczarować spagetti z cukini, słodkiego ziemniaka, buraków, czy łodygi brokuła. Zrobić spiralne frytki, poszatkować kapustę w “anielskie włosy”. Wszystko zależy od naszej fantazji!
Mój spiralizer kupiłam w HomeSense, ale często można go znaleźć w promocyjnej cenie np. w Home Hardware.

Paderno-spiralizer_prize

 

Dehydrator – suszarka, nie tylko do żywności
Można suszyć w nim owoce, warzywa, zioła, przyprawy, mięso, ryby, grzyby. W ubiegłym roku dzięki suszarce zapełniłam spiżarnię suszonymi pomidorami, lubczykiem, miętą i pokrzywą, które wyjątkowo obrodziły w w moim ogrodzie. Z ususzonych w plastrach pomarańczy, cytryn i limonek powstały z kolei pachące ozdoby stołu na rodzinny obiad z okazji Święta Dziękczynienia.
Czy wiecie, że aż 96% wartości odżywczych pozostaje w suszonych produktach? Dla porównania: w mrożonkach ilość składników mineralnych wynosi od 40% do 60%. Susząc żywność w domu przy pomocy suszarki oszczędzamy nawet 1/10 ceny jaką zapłacilibyśmy za gotowe suszone produkty w sklepie!
Wielu użytkowników suszarek to osoby zajmujące się rękodzielnictwem, a urządzenie wykorzystują do suszenia swoich wyrobów, aby uzyskać np. suszone kwiaty, odlewy, czy modele gipsowe.

dehydrator

 

Presure cooker – szybkowar elektryczny
To kolejna “zabawka” jaka niedawno pojawiła się w mojej kuchni. Rzadko kupuję coś przez internet. Kiedy jednak zobaczyłam reklamę najnowszego szybkowara – bez zastanowienia sięgnęłam po kartę kredytową. Czekałam co prawda na dostawę ponad miesiąc, ale było warto.

szybkowar

Szybkowar elektryczny to idealny sposób na przygotowywanie posiłków, który oszczędza przede wszystkim czas oraz energię (około 40% czasu i do 60 % energii) i co najważniejsze zachowuje wszelkie walory odżywcze.
Wystarczy na panelu elektronicznym ustawić właściwą funkcję, by chwilę później cieszyć się pysznymi posiłkami.
W elektrycznym szybkowarze przygotujesz ryż, ugotujesz zupę, zrobisz gulasz, udusisz soczystą pieczeń (świetnie udaje się popularny pulled pork), przygotujesz warzywa na parze, podgrzejesz jedzenie. Kiedy mam ochotę na fasolkę po bretońsku, nie muszę już czekać, aż zmięknie namoczona “na noc” fasola – mój szybkowar załatwia sprawę w ciągu 15 minut!