Sfrustrowani właściciele Volkswagenów domagają się rekompensaty

Rynek Top News sier 6, 2016 at 10:00 am
Alex MacPherson ma nadzieję, że Vokswagen odkupi jego samochód po tym, jak okazało się, że emisja spalin przekracza wszelkie dopuszczalne normy.

Alex MacPherson ma nadzieję, że Vokswagen odkupi jego samochód po tym, jak okazało się, że emisja spalin przekracza wszelkie dopuszczalne normy.

Kanadyjscy właściciele Volswagenów chcą, by firma wywiązała się z obietnicy rekompensaty za oszustwa, jakich się dopuściła fałszując testy emisji spalin.

Kanadyjczycy chcą, by rekompensaty te były zbliżone do porozumienia osiągniętego przez Volkswagena z klientami w USA.

Pół miliona kierowców pojazdów TDI z silnikiem wsokoprężnym, które zostały wykonane w latach 2009-2014 dowiedziało się, że VW albo odkupi swoje samochody za „godziwą cenę”, albo firma dokona odpowiednich napraw. Ponadto właściciele mają otrzymać odszkodowania w wysokości od 5 do 10 tysięcy dolarów amerykańckich. Transakcja ta ma pochłonąć 2,7 miliarda dolarów. Ugoda ta musi być jeszcze zatwierdzona przez sąd federalny USA.

W trakcie trwania rozmów z właścicielami samochodów VW TDI w Stanach Zjednoczonych Volswagen Canada wydał oświadczenie, że umowa ta będzie podstawą podobnych negocjacji w Kanadzie.

„Mamy nadzieję na zapewnienie środków na podobne umowy jak z naszymi klientami w USA” – napisano w oświadczeniu VW Canada.

Pracownik stacji diagnostycznej testuje spaliny.

Pracownik stacji diagnostycznej testuje spaliny.

Ale na początku tego tygodnia rzecznik firmy potwierdził, że Volkswagen Canada dokonał aktualizacji w Ontario Superior Court, w którym stwierdzono, że „trwa dyskusja” i, że nadal będzie przestrzegać nakazu sądu, by nie ujawniać informacji o toczonych negocjacjach.

„Pozostaje naszym głównym celem osiągnięcie satysfakcjonującego porozumienia, w którym traktujemy naszych cenionych kanadyjskich klientów sprawiedliwie” – napisał szef VW Canada Thomas Tetzlaff w e-mailu do CBC News – „Będziemy udzielać więcej informacji gdy tylko będziemy w stanie”.

Powolny postęp w rozmowach frustruje kanadyjskich klientów firmy, którzy odebrali wiadomości od szefa Volkswagena Canada jako sposób na przeciąganie rozmów. Wszyscy mieli nadzieję, że negocjacje zakończą sie w zeszłym tygodniu.

- Słyszeliśmy orzeczenie sądu w USA. VW twierdzi, że jak zakończy się sprawa u naszych południowych sąsiadów, to w Kanadzie będą kontynuowane rozmowy, które niekoniecznie mogą zakończyć się podobnymi rozstrzygnięciami – powiedział Vince Lamanna, przedstawiciel poszkodowanych właścicieli Volkswagenów TDI – To jest po prostu nonsens.

„Strony dążą do ugody w zagadnieniach dotyczących 2.0l TDI” – odpowiada na zarzuty w swoim e-mailu Tetzlaff – „W przypadku, gdy ugoda w Kanadzie zostanie osiągnięta wcześniej, strony będą zabiegać o zgodę sądu w możliwie najszybszym terminie”.

Na razie terminy rozpraw sądowych są zaplanowane na 18 października i 19 grudnia.