Polscy ratownicy górniczy na mistrzostwach w Sudbury

Polacy w Kanadzie Top News sier 9, 2016 at 12:30 pm

zz zawodySymulowana akcja ratownicza, gaszenie pożaru oraz test wiedzy – to niektóre dyscypliny X. Międzynarodowych Zawodów Drużyn Ratowniczych, które odbywają się w Sudbury (Ontario) w dniach 19-26 sierpnia.

Polskie górnictwo będą reprezentowały cztery drużyny, w tym trzy z kopalń węgla. W wewnętrznych eliminacjach wyłoniono drużyny z kopalń: Węglokoksu-Kraj (bytomska część kopalni Bobrek-Piekary), Katowickiego Holdingu Węglowego (Murcki-Staszic), Jastrzębskiej Spółki Węglowej (Pniówek), a także KGHM Polska Miedź.

Jak zaznaczają ratownicy, w podobnych zawodach liczy się koncentracja, praca zespołowa, wiedza wyniesiona ze szkoleń oraz doświadczenie zdobyte w prowadzonych akcjach. Dodają, że rywalizacja jest ważna, ale najistotniejsza jest wymiana doświadczeń i podnoszenie kwalifikacji.

Spośród wszystkich konkurencji najwyżej oceniana jest symulowania akcja ratownicza, a w drugiej kolejności gaszenie pożaru – nowa dyscyplina podczas zawodów ratowników. Polscy reprezentanci przygotowywali się do niej wraz ze strażakami. Ekipy ratowników sprawdzą się też np. w udzielaniu pierwszej pomocy i w teście wiedzy.

Niektórzy uczestnicy, aby pojechać na zawody, musieli pokonać przeszkody finansowe. Przedstawiciele kopalni Pniówek jadą do Kanady tylko dzięki sponsorom.

Ratownicy górniczy uważani są za elitę branży. Są kierowani w najbardziej niebezpieczne części kopalń. Podczas akcji ratowniczych często ryzykują własne zdrowie i życie.

Pierwsze międzynarodowe zawody ratowników górniczych zorganizowano w 1998 r. w Stanach Zjednoczonych. Od tej pory odbywają się co dwa lata. W Kanadzie o trofea będzie walczyło około 30 ekip.