Nauczycielka z Mississaugi zawieszona za udział w anty-izraelskim wiecu

Lokalnie Top News sier 11, 2016 at 4:00 pm

zz nauczycielka2 zz nauczycielkaKatolickie kuratorium oświaty Dufferin-Peel zawiesiło Nadię Shoufani, nauczycielkę ze szkoły  St. Catherine of Siena w Mississaudze, wskutek skarg za jej udział w pro-palestyńskiej i anty-izraelskiej demonstracji.

Nie pozbawiono jej wynagrodzenia w oczekiwaniu na wyniki prowadzonego przez władze szkolne dochodzenia.

Kuratorium oświadczyło, że skargę wniosła organizacja Centre for Israel and Jewish Affairs, odnosząc się do komentarzy jakie Shoufani wygłaszała w lipcu na wiecu pod Legislaturą przy Queen’s Park w Toronto, zorganizowanym tam z okazji tzw. Al-Quds Day. Miała ono rzekomo wzywać publicznie do “wspierania w dowolnej formie oporu przeciwko Izraelowi”.

Na zarejestrowanym filmiku video słychać jak nauczycielka nazwała męczennikiem zabitego w 1972 roku palestyńskiego pisarza Ghassana Kanafana i skrytykowała uwięzienie Georgesa Ibrahima Abdallaha, libańskiego bojownika skazanego we Francji za zabicie amerykańskiego i izraelskiego urzędnika. Obaj wymienieni byli członkami Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, uznawanego w Kanadzie za organizację terrorystyczną.

W uzasadnieniu skargi na nauczycielkę napisano m.in. że naruszyła ona zasady etyki zawodowej. “To niepokojące, że ktoś, komu powierzono pełnienie obowiązków nauczyciela znajduje się wśród wiodących mówców na toksycznej, antysemickiej imprezy w rodzaju  Al-Quds Day. Jesteśmy wdzięczni katolickiemu kuratorium  za podjęcie zdecydowanych działań przez zawieszenie Shoufani w jej obowiązkach zawodowych – powiedział Berl Nadler, współprzewodniczący Centre for Israel and Jewish Affairs w rejonie Toronto.

Al-Quds Day to doroczny dzień protestu organizowany przez Palestyńczyków na całym świecie w ostatni dzień Ramadanu. Wzywają oni Izraelczyków do opuszczenia okupowanej Palestyny. Nominalnie powstał on w odpowiedzi na organizowany przez Izraelczyków tzw. Jerusalem Day.

Ontaryjski Związek Nauczycieli bada sprawę, a sama nauczycielka powstrzymała się od komentarzy dla mediów.