Policja zabiła niebezpiecznego terrorystę

Lokalnie Series Top News sier 11, 2016 at 6:00 am

terrorysta

Wiele poszlak wskazuje na to, że 23-letni mężczyzna przygotowywał bombowy atak terrorystyczny.

Nazywa się ich „samotnymi wilkami” – sympatycy ISIS i skrajnej odmiany islamu gotowi do popełnienia największych zbrodni, nawet za cenę swojego życia. Według danych RCMP takim człowiekiem był Aaron Driver, mieszkaniec niewielkiej wspólnoty Strathroy położonej około 200 kilometrów na zachód od Toronto. Był dobrze znany kanadyjskim służbom wywiadowczym i policyjnym w związku z jego poparciem dla terrorystów islamskich. Działał samotnie, nie ma żadnych tropów wskazujących, że ma w terenie bliskich współpracowników. Nie przeszkadzało mu to, by przygotowywać zamach bombowy.

terrorysta4Funkcjonariusze służb specjalnych obserwowali dom Drivera w Strathroy do późnej nocy. W środę zdecydowali się wejść do środka. W akcji wzięła udział jednostka antyterrorystyczna SWAT, oddział antybombowy i funkcjonariusze RCMP oraz kanadyjskiego wywiadu. Po dramatycznej akcji, w której doszło do detonacji ładunku wybuchowego, Driver został zastrzelony.

Przeszukanie potwierdziło podejrzenia, że mężczyzna przygotowywał IED (Improvised Explosive Device) czyli domowej konstrukcji bombę, którą zamierzał wykorzystać w zamachu w miejscu publicznym. Zgodnie z ustaleniami służb jego celem było, aby użycie bomby przyniosło śmierć i poranienie jak największej ilości ofiar.

Funkcjonariusze służb specjalnych obawiali się, że atak może nastąpić jeszcze w tym tygodniu w ruchliwym miejscu.

RCMP nie podało w jakim mieście miał nastąpić atak, ale służby twierdzą kategorycznie, że Driver stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

terrorysta223-letni mężczyzna był dobrze znany policji, a przede wszystkim funkcjonariuszom wywiadu. Był znany ze swojego poparcia dla państwa islamskiego ISIS, chwalił atak jakiego dokonał Michael Zehaf-Bibeau w 2014 roku na Parliament Hill i zachęcał w Internecie bojowników ISIS by walczyli z wojskiem kanadyjskim.

Nie ma jednak dowodów, że był przez kogoś kierowany lub stanowił element jakiejś zorganizowanej grupy. Był zatrzymywany przez policję wcześniej, ale nie postawiono mu żadnych formalnych oskarżeń. Z aresztu wypuszczony został pod warunkiem spokojnego zachowania się, z zakazem korzystania z komputera i telefonu komórkowego oraz obcowania z sympatykami terrorystów.

Ze zrozumiałych względów RCMP nie chce podawać źródeł ani sposobów, na których podstawie powzięto podejrzenia, że Driver przygotowywał zamach bombowy. W wydanym oświadczeniu RCMP stwierdziła, że otrzymano „wiarygodne informacje o potencjalnym zagrożeniu terrorystycznym”.

terrorysta3“Podejrzany został zidentyfikowany, podjęte zostały odpowiednie kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa” – czytamy w oświadczeniu – “Bezpieczeństwo i ochrona Kanadyjczyków ma ogromne znaczenie dla RCMP i wszelkie informacje na temat ewentualnej groźby ataku bierzemy poważnie. Dochodzenie jest nadal w toku, nie jesteśmy w stanie dostarczyć dalszych komentarzy w tej chwili. ”

Minister Bezpieczeństwa Publicznego Ralph Goodale w swoim oświadczeniu poinformował, że rozmawiał z premierem Kanady, aby potwierdzić, że społeczeństwo jest bezpieczne i “nadal będzie odpowiednio zabezpieczone”.

Goodale wskazał, że krajowy poziom zagrożenia terroryzmem w Kanadzie pozostaje na poziomie średnim (medium). Poziom ten został ogłoszony jesienią 2014 roku i pozostaje bez zmian.

Niektóre źródła podają, że Driver miał nie 23, a 24 lata.