Chcemy więcej fachowców z Chin

Kanada Series Top News sier 12, 2016 at 12:30 pm
zz china1

Justin Trudeau premier spotkał się w czerwcu w Ottawie z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi…

Kanada chce podwoić liczbę pracowników swoich biur wizowych w Chinach w celu przyciągnięcia jak największej liczby wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Rząd federalny zamierza podwoić liczbę biur, w których będzie można ubiegać się o wizy. Minister imigracji John McCallum poprosił już władze chińskie o wydanie zgody na otwarcie nowych biur w takich miastach jak Chengdu, Nanjin, Wuhan, Jinan i Shenyang. Dzięki temu ma podwoić się liczba osób przybywających z Chin, w tym studentów oraz wysoko wykwalifikowanych pracowników, głównie w sektorze high-tech.

W tej sprawie minister John McCallum spędził dwa dni na spotkaniach z wyższymi urzędnikami chińskimi w Pekinie. Kanada ma obecnie pięć biur wizowych w Chinach.

“Kanada musi wykorzystać wielką szansę gospodarczą, aby zaistnieć na tym rynku i zarazem ułatwić Chińczykom przyjazdy do Kanady” – napisał pewien urzędnik państwowy, zastrzegający swoją anonimowość, w e-mailu wysłanym do telewizji CBC News. – “Chcemy ułatwić wjazd takich osób, które przez swój pobyte tutaj mogą wnieść wielki wkład i mam nadzieję, że będziemy w stanie ich zatrzymać”.

Pod koniec sierpnia premier Justin Trudeau pojawi się w Chinach na kolejnym szczycie G20.

Trudeau zlecił ministrowi McCallumowi przygotowanie trzyletniego planu imigracyjnego, która szczegóły mają zostać ujawnione dopiero jesienią. Jest to część większego planu rządu liberalnego rządu w celu promowania innowacji i wzrostu gospodarki.

Zgodnie z danymi Immigration, Refugees and Citizenship Canada, w roku 2013 roku Chiny były głównym źródłem imigrantów składających w Kanadzie podania o stały pobyt ale od tego czasu ten trend zmalał.

Po wprowadzeniu ostrzejszych kryteriów selekcji przez władze imigracyjne po 15 miesiącach Chińczycy spadli na szóste miejsce za przybyszami z (kolejno): Filipin, Indii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Stanów Zjednoczonych. Obecne zabiegi powinny to zjawisko odwrócić, na co wskazują podobne przedsięwzięcia Kanady (otwieranie nowych biur wizowych) przeprowadzane w innych krajach.