Penny Oleksiak superstar!

Kanada Top News sier 12, 2016 at 6:00 am
Obie złote medalistki gratulują sobie zwycięstwa

Urodzona w Toronto młodziutka pływaczka zdobyła złoty medal w Rio.

16-letnia Penny Oleksiak wspólnie z Simone Manuel z USA ustanowiły rekord olimpijski przepływając dystans 100 metrów stylem dowolnym w czasie 52.70 sekund. Obie zdobyły złoto. Swoją drogą niezwykłe samo w sobie jest to, że obie przepłynęły ten dystans w tym samym czasie z dokładnością do 1/100 sekundy. Zgodnie z regulaminem obie zdobyły złoto.

Trzecią zawodniczką na tym dystansie była Szwedka Sarah Sjostrom, która była wolniejsza od obu złotych medalistek o 0.29 sekundy.

Penny nie od samego początku tego dystansu była w czołówce. Po przepłynięciu 50 metrów była siódma. Dopiero w drugiej połowie dystansu Kanadyjka przyspieszyła i płynęła o pół sekundy szybciej od wszystkich pozostałych zawodniczek. Po zakończeniu wyścigu, gdy dotknęła ścianę basenu przez dłuższą chwilę swoim zwyczajem nie spojrzała na tablicę wyników. Dopiero po chwili wolno odwróciła głowę i zrozumiała, że ma złoto. Obie z Amerykanką pogratulowały sobie zwycięstwa.

Chwila, w której Penny Oleksiak wraz z Simone Manuel w tym samym czasie dotykają ściany basenu kończąc wyscig.

Po wyjściu z basenu i chwili odpoczynku opowiadała o swoim niezwykłym finiszu:

- Przez ostatnie 15 metrów schowałam głowę i płynęłam tak szybko jak tylko mogłam – mówiła – Ten medal znaczy dla mnie bardzo dużo, nigdy nie myślałam, że mogę wygrać złoto.

- Wiedziałam o presji na zdobycie jeszcze jednego medalu – opowiadała – Ale starałam się o tym nie myśleć. Myślałam, żeby płynąć tak szybko jak tylko zdołam i być zadowolona z każdego rezultatu.

Penny nie dość, że w ciągu kilku dni zdobywając 4 medale olimpijskie (dwa brązowe, jeden srebrny i jeden złoty) stała się najbardziej utytułowaną letnią olimpijką w historii kanadyjskiego sportu, to jest też najmłodszą złotą medalistką. W dniu, gdy zdobyła medal miała 16 lat i 59 dni.

Więcej medali od Penny wygrała dla Kanady narciarka Cindy Klassen zdobywając pięć medali na zimowej Olimpiadzie w Turynie w 2006 roku. Ma szansę wyrównać jej rekord. W sobotę będzie płynęła w sztafecie stylem zmiennym 4X100 metrów.

Powody do radości mieli też polscy kibice.

Fularczyk-Kozłowska i Madaj nie dały szans rywalkom. Wioślarki są pierwszymi polskimi zawodniczkami, które zdobyły złote medale na igrzyskach w Rio de Janeiro.

Wioślarska dwójka podwójna po znakomitym finiszu wyprzedziła Brytyjki Katherine Grainger i Victorię Thornley. Brązowe medale zdobyły Litwinki Milda Valčiukaitė i Donata Vištartaitė.