Biznesmen z Mississaugi skazany za miliardowe oszustwo 

Lokalnie Top News sier 14, 2016 at 1:12 pm

Znany biznesmen z Mississaugi, 65-letni Larry Davis, może spodziewać się długoletniego więzienia w związku z pozornie błahym oszustwem ale przeprowadzonym na dużą skalę w związku z odbudową World Trade Center, zniszczonym po atakach terrorystycznych 9/11. 

Larry Davis był prezesem i dyrektorem wykonawczym firmy stalowej DCM Erectors w Etobicoke.  Ława przysięgłych sądu federalnego na Manhattanie uznała go winnym oszustwa i spisku w celu popełnienia oszustwa. Zarzucono mu  tzw. “wire fraud” czyli plan uzyskania zysku na podstawie fałszywych oświadczeń lub obietnic. Za każdy z obu zarzutów może on otrzymać maksymalną karę do 20 lat więzienia. Wyrok zostanie ogłoszony 15 listopada. Obrona już zapowiada apelację.

Preet Bharara, prokurator z Południowego Dystryktu Nowego Jorku, powiedział w oświadczeniu, że zarówno Davis i jak i jego firma zostały skazane za angażowanie w oszukańczym systemie naruszającym program (Minority and Women-Owned Business Enterprise Program) mający na celu zwiększenie roli mniejszości etnicznych oraz kobiet w przedsiębiorstwach działających w projektach publicznych na rzecz administracji portowej Nowego Jorku, której podlegała odbudowa World Trade Center.

Oszustwo dotyczy kontraktów budowlanych przy One World Trade Center na około miliard dolarów.

Zlecenia przyznane bowiem Davisowi nierozerwalnie łączyły się z zobowiązaniem zatrudniania przez jego firmy mniejszości oraz kobiet. Przynajmniej na 17% wartości kontraktu. Davis skłamał, że to uczynił, a następnie mataczył.

“Nie możemy pozwolić na to, aby duże projekty publiczne – zwłaszcza te na świętym miejscu World Trade Center, budowane były na fundamencie oszustwa. W swoim werdykcie nowojorczycy z ławy przysięgłych jasno uznali, że tak nie będzie” – powiedział prokurator.

W 2007 i 2009 roku firma DCM otrzymała dwa kontrakty na łączną kwotę 586 mln dol. dla prac wykonywanych przy odbudowie World Trade Center. Obejmowały one dostawę stali konstrukcyjnej i montaż elementów, prace inżynieryjne oraz geodezyjne. Zakres pracy zmienił się w następnych latach, zaś wartość zamówień wzrosła do prawie miliarda dolarów.

Aby spełnić wymogi wspomnianego programu Enterprise, Davis zaangażował się w oszukańczy system, w którym chciał wykazać, że ze strony DCM odpowiednie prace zostały wykonane przez podwykonawców i biznesy należące do mniejszości lub kobiet.

Aby to udowodnić, Davis przedkładał fałszywe rejestry płac od 2009 do 2012 roku.

W proceder ten zamieszane były wprawdzie firmy prowadzone przez kobiety lub mniejszości etniczne jednak nie w tej roli, jakiej od nich oczekiwano. Jedna z firm przyznała się w sądzie do pobrania od DCM około 2 mln dolarów za “określone świadczenia”.