Utrzymać świeżość

Porady babci Jelonki Series sier 16, 2016 at 7:48 pm

Często robimy zakupy spożywcze w sklepach Costco czy Wholesale. Wszystko w opakowaniach – gigantach. O ile produkty sypkie typu ryż, czy kasze mogą trochę poleżeć w naszych spiżarniach, o tyle owoce i warzywa mają żywot dosyć krótki.
Istnieje wiele trików, dzięki którym nasza żywność na dłużej zachowa swoją świeżość. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na jej przechowywanie.

Cebula
Cebula przechowywana w rajstopach zachowa świeżość nawet do 8 miesięcy. Włóż kilka cebul do rajstop i zawiąż pomiędzy nimi supełki.

cebula

 

Zielona cebulka
A jak przechować cebulkę zieloną? Wystarczy ją drobno posiekać, wsypać do plastikowej butelki np. po wodzie i przechować w zamrażarce. Zanim ją zamrozimy upewnijmy się że jest zupełnie sucha.

 

Świeże zioła
Jeśli używamy dużo świeżych ziół to warto zainwestować w pojemnik do ich przechowania HERB SAVOR (można go kupić np. w sklepie Kitchen Staff Plus– cena ok. 25 dol.)
W takim pojemniku zioła zachowają świeżość nawet przez 3 tygodnie.pojemnik na ziola

Owoce
Aby zachować świeżość owoców (jagód, truskawek, malin, jeżyn i borówek) można użyć roztworu octu. Mieszamy jedną część octu (białego lub jabłkowego) i 10 części wody. Moczymy w nim owoce, odcedzamy i osuszamy, a następnie schowamy do lodówki. Roztwór ten jest bardzo rzadki zatem nie zmieni on smaku owoców a za to będą dłużej świeże np. maliny tydzień dłużej, a truskawki prawie dwa tygodnie.

Co z czym
Nie przechowujmy cebuli z ziemniakami gdyż szybciej się zepsuje. Z kolei jabłka przechowywane z ziemniakami, zapobiegają ich kiełkowaniu.

 

Szparagi
Szparagi traktujemy tak jak kwiaty cięte. Przycinamy ich łodygi, wkładamy do wody, przykrywamy plastikowym workiem i wstawiamy do lodówki, a zachowają świeżość przez tydzień lub dłużej. Jest to również dobry sposób na przechowywanie kolendry i natki pietruszki.

Sałata
Sałatę myjemy pod bieżącą wodą, osuszamy i rwiemy na kawałki. Następnie wkładamy ją do miski, na wierzch układamy 2 ręczniki papierowe, owijamy folią i wstawiamy do lodówki. Ręczniki papierowe wchłoną nadmiar wilgoci dzięki czemu sałata będzie dłużej świeża i chrupiąca.

Orzechy
Z kolei wyłuskane orzechy po przyniesieniu ze sklepu najlepiej od razu uprażyć, a następnie włożyć do lodówki. Prażone orzechy mają więcej smaku i dłużej zachowują świeżość.

Grzyby
Grzyby przechowujemy w worku papierowym, a nie plastikowym. Folia nie przepuszcza wilgoci przez co grzyby szybko gniją.grzyby