Bogusław Linda i Karolina Gruszka w Toronto 

Polacy w Kanadzie Series Top News sier 20, 2016 at 4:15 pm
Bogusław Linda jako Władysław Strzemiński na planie zdjęciowym filmu „Powidoki” Andrzeja Wajdy

Bogusław Linda jako Władysław Strzemiński na planie zdjęciowym filmu „Powidoki” Andrzeja Wajdy

Bogusław Linda jako Władysław Strzemiński i Karolina Gruszka jako Maria Skłodowska-Curie pojawią się w dniach 8-18 września w Toronto na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.

Impreza uchodzi za pierwszy i wciąż najważniejszy festiwal filmowy w Ameryce Północnej. Będą reprezentować filmy „Powidoki” Andrzeja Wajdy i „Maria Skłodowska-Curie”, międzynarodową koprodukcję Marie Noëlle. Dla obydwu produkcji pokazy w Toronto będą światową premierą. 

„Powidoki” trafiły do sekcji Masters obok filmów m.in. Wima Wendersa, Carlosa Saury, braci Dardenne i Pedro Almodovara. Film opowiada o Władysławie Strzemińskim, awangardowym malarzu i teoretyku sztuki, który po wojnie w Polsce nie chciał poddać się doktrynie, aż do śmierci w 1952 roku w Łodzi. Autorem zdjęć do filmu jest zdobywca Oscara Paweł Edelman, a jednym z koproducentów obrazu Fundacja Tumult, organizator ą Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage”. Nieco później film będzie miał pokaz poza konkursem na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (19-24 września). Ponadto w październiku będzie pokazany w Rzymie na Festiwalu „La Festa del Cinema”. Do kin film ma wejść 3 marca 2017 roku, a specjalny łódzki pokaz najpewniej odbędzie się w lutym.

Karolina Gruszka jako Maria Skłodowska-Curie

Karolina Gruszka jako Maria Skłodowska-Curie

„Maria Skłodowska-Curie” to filmowa opowieść o polskiej uczonej, przyszłej noblistce, która wyjeżdża do Francji, by rozpocząć karierę. Oprócz Karoliny Gruszki na ekranie zobaczymy też Daniela Olbrychskiego (zagrał Emila Amagata, francuskiego fizyka, przeciwnika noblistki), Charlesa Berlinga (Pierre Curie) i Piotra Głowackiego (w roli Alberta Einsteina). Zdjęcia do tego filmu powstały w Łodzi, w Łebie, Paryżu, Brukseli i Monachium. „Maria Curie” jest koprodukcją polskiego Pokromski Studio, niemieckiego P’Artisan Filmproduktion i francuskiego studia Sepia Production.

Z kolei do sekcji Short Cuts zakwalifikowany został tragikomiczny film „Romantik” Mateusza Rakowicza, rysownika (absolwenta warszawskiej ASP) i reżysera (po Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy). Obraz opowiada o drobiazgowo zaplanowanej podróży marzeń Stanisława i Zosi, która to wyprawa zmienia się w koszmar. Główne role w filmie zagrali Robert Więckiewicz i Justyna Wasilewska, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, która pierwsze kroki w zawodzie stawiała i pierwsze nagrody zdobyła jako aktorka łódzkiego Teatru im. Jaracza (potem przeszła do Starego Teatru w Krakowie, a dziś jest w TR Warszawa).

Premierę w Toronto będzie miał też koprodukowany przez łódzki Opus Film krótkometrażowy film „Small Fry” Evy Michon, pochodzącej z RPA, mieszkającej dziś w Los Angeles młodej reżyser. Opowiedziała ona o amerykańskiej nastolatce, która bardzo chce zbudować więź z ojcem i odwiedza go w Polsce. Główne role zagrali Lucia Santina Ribisi (kalifornijska artystka, córka Giovanniego Ribisi, aktora znanego np. z filmu „Avatar”) i Robert Gonera. „Small Fry” jest polsko-amerykańsko-kanadyjską koprodukcją.