Narodowa trauma, ostatni koncert Tragically Hip

Kanada Top News sier 21, 2016 at 6:00 am

hip gord

Od Atlantyku po Pacyfik ze łzami w oczach Kanadyjczycy żegnali Gorda Downie i jego zespół Tragically Hip.

Publiczność w Sorauren Park w Toronto.

Publiczność w Sorauren Park w Toronto.

Zespół zdecydował się odbyć pożegnalną trasę koncertową w całej Kanadzie w związku z nieuleczalną chorobą swojego solisty i lidera. Bilety na wszystkie koncerty zostały wyprzedane na pniu i wielu fanów zespołu nie było w stanie ich nabyć. CBC postanowiło przeprowadzić ogólnokrajową transmisję ostatniego występu zespołu, jaki miał miejsce w Kingston, rodzinnym mieście jego członków. Koncert bez reklam transmitowany był w telewizji CBC, w radio, na stronie internetowej stacji i na YouTube. W wielu miastach zorganizowano specjalne miejsca, gdzie fani zespołu mogli obejrzeć ostatni koncert Tragically Hip na telebimach. W Toronto takim miejscem był Sorauren Park, położony niedaleko Roncesvalles Avenue.

Lena Savino

Lena Savino

- To przeżycie narodowe. Wszyscy oglądali ten koncert czy w domu, czy tak jak my, w parku lub w Kingston. Wszyscy przeżywaliśmy go razem w tym samym czasie – mówiła Lena Savino, jedna z przybyłych do Sorauren Park.

Greg Cockerill, który miał szczęście kupić bilet i widział Tragically Hip na żywo podczas ich występu w Toronto, mimo to przyszedł jeszcze razy, by tym razem na telebimie zobaczyć ich po raz ostatni.

- To było bardzo emocjonalne – wyznał – Przyszedłem tutaj, by raz jeszcze usłyszeć „Pigeon camera”, moją ulubioną piosenkę.

W Kingston szczęśliwcy z biletami mogli zobaczyć koncert na żywo w K-Rock Centre. Ci, którzy nie mieli biletów mogli oglądać wspólnie występ na wielkim ekranie ustawionym na miejskim rynku.

hip2Koncert nosił tytuł „Man Machine Poem”, tak jak wydana z tej okazji płyta zespołu, poświęcona kampanii na rzecz ludzi żyjących na północy Kanady.

Downie między utworami mówił o ciężkim życiu ludów Północy, dwukrotnie chwalił premiera Justina Trudeau, który był obecny na koncercie w Kingston.

- Dziękuję premierowi za przybycie na nasz koncert. To naprawdę wiele znaczy dla nas wszystkich – powiedział 52-letni piosenkarz

Jesteśmy w dobrych rękach, prawdziwie dobrych rękach. On troszczy się o ludzi, którzy żyją daleko na północy. Przez całe życie uczono nas, by ignorować to wszystko. Najlepiej było nie słyszeć ani słowa o tym, co się tam dzieje. To wymaga poprawy i my mamy faceta, co chce to zrobić, chce pomóc.

hiptrudePrzed koncertem premier Trudeau spotkał się z Downie osobiście, co na zdjęciu uwiecznił jego osobisty fotograf.

Ciężko chory solista, nim wszedł po raz ostatni na scenę uściskał się z kolegami z zespołu. Znają się od czasów szkolnych, to wtedy powstała grupa muzyczna, która podczas swojej wieloletniej kariery zdobyła aż 14 Juno Awards, najwyższej nagrody muzycznej Kanady.

Rozpoczęli od “50 Mission Cap,” później zagrali “Courage (for Hugh MacLennan),” i “Wheat Kings” a następnie “At the Hundredth Meridian” – wszystkie piosenki z albumu “Fully Completely.”

Justin Trudeau wpisał się na tablicy pamiątkowej w Kongston

Justin Trudeau wpisał się na tablicy pamiątkowej w Kongston

A później popłynęły utwory z najnowszego albumu „Man machine Poem” i takie jak “Music at Work”, “Road Apples”, “Phantom Power”, “Up To Here”, “Day For Night” i “Trouble at the Henhouse.”

Spektakl zakończył jeden z największych przebojów zespołu “Ahead By A Century”. Śpiewając ten utwór Downie gestem szkicował portret zapłakanej publiczności otoczony przez gitarzystów Roba Bakera i Paula Langloisa, basistę Gorda Sinclaira z udziałem perkusisty Johnny Fay’a.

Na koniec stali przez chwilę w milczeniu na scenie trzymając się za ramiona, gdy tłum widzów ryknął wielkim płaczem.

I tak po chwili na dobre zeszli ze sceny.

hip placz