Polska produkcja nominowana do głównej nagrody w Montrealu

Polacy w Kanadzie Top News sier 23, 2016 at 6:00 am

„Titanium White” (Tytanowa biel), debiut reżyserski Piotra Śmigasiewicza, powalczy o nagrodę główną na 40. edycji Montreal World Film Festival. Film jest polską produkcją z międzynarodową obsadą. W rolach głównych występują: Piotr Adamczyk, Luca Calvani, Alessandra Mastronardi i Torsten Voges. 

Dominik (Piotr Adamczyk), doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmujący się historią sztuki, na zlecenie profesora (Torsten Voges), wyrusza do Porto Ercole, by zebrać materiał o najbardziej tajemniczym okresie życia Caravaggia. Gdy poznaje Silvię (Alessandra Mastronardi) i miejscowego księdza Paolo (Luca Calvani), niespodziewanie staje się częścią kryminalnej intrygi, krok po kroku odkrywając skrzętnie skrywaną tajemnicę niepozornego miasteczka. Okazuje się, że świat sztuki, który Dominik znał do tej pory, nie jest tym, czym mógł się wydawać…

3_Luca Calvani_film_Tytanowa_Biel_fot.Robert_Pałka_www.fotos-art.plPozory mylą. To wrażenie, które nasuwa się już w pierwszych minutach filmu i nasila z każdą kolejną sceną, która raz przybliża nas, raz oddala od prawdy, tropionej okiem głównego bohatera. Tu nic nie jest oczywiste. Od tytułu, przez postaci na obrazach Caravaggia, po bohaterów, którzy zmieniają oblicze w zależności od punktu spojrzenia i wrażliwości odbiorcy.

W „Tytanowej bieli” akcja maluje się powoli, a intryga nęci zmysły przejmującą muzyką Pawła Mykietyna i plastycznymi ujęciami, inspirowanymi stylem malarskim Caravaggia.

- Wiele kryminalnych produkcji koncentrując się na tematyce fałszowania dzieł sztuki, opowiada historię opierającą się głównie na sensacji wokół kradzieży. Niewielu twórców skupia się przy tym na malarskości samego opowiadania o sztuce, zamykając niejako akcję filmu w klimacie poruszanych dzieł. „Tytanowa biel” to malarski dreszczowiec w klimacie slow cinema. Tajemnicza opowieść o poszukiwaniu prawdy w duchu obrazów Caravaggia. – Piotr Śmigasiewicz (reżyser).

Obraz jest polską produkcją z międzynarodową obsadą. W głównej roli zobaczymy Piotra Adamczyka. W pozostałych rolach występują: Luca Calvani (“The International” 2009 r. reż. Tom Tykwer, “Kryptonim U.N.C.L.E.” 2015 r. reż. Guy Ritchie), Alessandra Mastronardi (“Zakochani w Rzymie” 2012 r. reż Woody Allen), Torsten Voges („Big Lebowski” 1998 r.). reż. Ethan i Joel Coen), Gedeon Burkhard („Bękarty Wojny” 2009 r. reż. Quentin Tarantino)  oraz Daniel Olbrychski i Paulina Holtz. W filmie, oprócz oryginalnej muzyki skomponowanej przez Pawła Mykietyna, usłyszymy utwory włoskiego kompozytora Carlo Gesualdo da Venosa, rówieśnika Caravaggia (XVI w.). Mocnym atutem filmu są też wyjątkowe zdjęcia, za które odpowiada Arkadiusz Tomiak.

Pokaz na montrealskim festiwalu będzie światową premierą “Tytanowej bieli”. W Polsce film wejdzie na ekrany kin 25 listopada br. Dystrybutorem jest Kino Świat. Poza Polską film ma zaplanowaną dystrybucję w kilkunastu krajach: Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Australii, Słowacji, Estonii, Danii, Szwecji, Nigerii oraz na Węgrzech, Litwie i Łotwie.

40. Montreal World Film Festiwal to festiwal akredytowany jest przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF) i jest jedynym w Ameryce Północnej festiwalem filmowym klasy „A”. Festiwal promuje nowatorskość i wielokulturowość.

www.facebook.com/tytanowabiel